Öğretmen ek ders net para kaç TL

2018 Öğretmen ek ders ücreti Temmuz zammı sonrası Öğretmen ek ders net para kaç TL

6.6.2018 - 13:45

Okunma Sayısı : 756

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Öğretmenlerin MEB ve okul müdürlükleri tarafından belirlenen haftalık ders programları dışında girdikleri derse ek ders deniyor ve öğretmenler girdiği her ek dersten ücret alıyor. Peki 2018 yılı temmuz ayından sonra öğretmenlerin ek ders ücretleri ne kadar artacak, Sözleşmeli kadrolu öğretmen ek ders ücreti nasıl hesaplanacak? Öğretmenlerin aldığı ek ders ücreti öğretmenlik yaptıkları kurumlara göre de farklılık gösterir.

 

İşte bu kurumlar ve fark ücretleri.. Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticilere % 25 fazlasıyla ödenir. Cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25 fazlasıyla ödenir. Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında ders görevi alan yönetici ve öğretmenlere saat ücreti % 100 fazlasıyla ödenir. Öğretmenlerin haftalık zorunlu dersleri dışında girdikleri derslerin ücreti ek ders olarak değerlendirilir. Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmadığı durumlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir. Ek ders görevi verilen eğitimciler haftalık girdikleri zorunlu derslere ek olarak derslerde eğitim verir. Girdikleri her ders için ekstra ücret alan öğretmenler aldıkları ek ders ücretleri her yıl artıyor.

 

Ek ders ücreti 2018 ne kadar oldu, temmuz zammı sonrası öğretmenlerin ek ders ücreti ne kadar olacak? Sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlikte farklılık gösteren ek ders ücreti öğretmenlerin öğrenim durumuna göre de değişiyor. Peki ek ders ücreti nasıl hesaplanır, örnekli anlatım. Ek ders ücreti hesaplaması yaparken. Görev türü, ödenecek ek ders ücretinin 1 ders saati karşılığı miktarı, ücret yılı ayı, öğretmenin normal ücreti ve öğrenim durumu gibi bilgiler önem taşımaktadır. Öğretmenlerin ek ücretleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde yer alan hükümler ile aylık katsayısı esas alınmak suretiyle hesaplanmaktadır. Yaz tatillerinde, haftalık tatillerde (cumartesi, pazar) ve örgün öğretim verilen kurumlarda (Saat 18:00'dan sonra) öğretim faaliyetleri için, 150 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ek ders ücreti ödenir.

 

Yaz tatillerinde, haftalık tatillerde (cumartesi, pazar) ve örgün öğretim verilen kurumlarda (Saat 18:00'dan sonra) öğretim faaliyetleri için, 150 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerin haftalık zorunlu dersleri dışında girdikleri derslerin ücreti ek ders olarak değerlendirilir. Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmadığı durumlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir. Ek ders görevi verilen eğitimciler haftalık girdikleri zorunlu derslere ek olarak derslerde eğitim verir. Girdikleri her ders için ekstra ücret alan öğretmenler aldıkları ek ders ücretleri her yıl artıyor.

 

EK DERS ÜCRETİ NE KADAR OLDU? TEMMUZ ZAM ORANI NE

 

Öğretmenlerin aldığı ek ücret 2018 yılı Ocak ayında (ilk 6 ay için) yüzde 4 zamlandı. Temmuz ayında ise (yılın ikinci 6 ayı için) yüzde 3,5 zamlanacak.

2018 yılında öğretmenlere ödenen net ek ders ücretleri de şöyle oldu:

Sözleşmeli öğretmen: 10.97 TL
Kadrolu öğretmen: 12.81 TL

 

EK DERS ÜCRETİ HESAPLAMA

 

Ek ders ücreti hesaplaması yaparken. Görev türü, ödenecek ek ders ücretinin 1 ders saati karşılığı miktarı, ücret yılı ayı, öğretmenin normal ücreti ve öğrenim durumu gibi bilgiler önem taşımaktadır. Öğretmenlerin ek ücretleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde yer alan hükümler ile aylık katsayısı esas alınmak suretiyle hesaplanmaktadır.

 

GÜNDÜZ ÖĞRENİMİ

 

Ek ücret hesaplaması yapılırken saat başına alınması gereken ek ders ücreti 140 gösterge rakamının aylık katsayı ile çarpımı ile bulunur.

 

ÖRGÜN ÖĞRETİM VE TATİL GÜNLERİ

 

Yaz tatillerinde, haftalık tatillerde (cumartesi, pazar) ve örgün öğretim verilen kurumlarda (Saat 18:00'dan sonra) öğretim faaliyetleri için, 150 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ek ders ücreti ödenir.

 

ÖĞRENİM DURUMU

 

Yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.

 

KURUM FARKI

 

Öğretmenlerin aldığı ek ders ücreti öğretmenlik yaptıkları kurumlara göre de farklılık gösterir. İşte bu kurumlar ve fark ücretleri.. Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticilere % 25 fazlasıyla ödenir. Cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25 fazlasıyla ödenir. Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında ders görevi alan yönetici ve öğretmenlere saat ücreti % 100 fazlasıyla ödenir.

 

EK DERS ÜCRETİ NASIL HESAPLANIR?

 

150 x 0.079308 = 11.8962 Toplam Brüt Toplam Brüt'ten, % 15 Gelir vergisi ve 1000 de 7.59 damga vergisi düşülecek.. 1.78443 + 0.090292158 = 1.874722158 Kesinti olacak. 11.8962-1.874722158 = 10,021477842 Net olarak 1 saat ücret yaklaşık 10 tl olacak... Haziran ayı 1 hafta ek ders ücreti: 3 saat x 5 gün = 15 x 10 = 150.00 TL Temmuz ayı 4 hafta ek ders ücreti: 3 saat x 23 gün= 69 x 10 = 690.00 TL Ağustos ayı 3 hafta ek ders ücreti: 3 saat x 15 gün= 45 x 10 = 450.00 TL

Kaynak: Akşam Gazetesi


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.