Öğrenciler dersten sonra da okulda

Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde okul yönetimi, veli, öğretmen ve öğrenci işbirliğiyle çeşitli sosyal etkinlik alanları oluşturulan ve bir devlet okulu olan Şehit Kemal Ay Anadolu Lisesi’nde, öğrenciler derslerin dışında çeşitli aktiviteler yapma imkanı buluyor.

8.6.2018 - 11:14

Okunma Sayısı : 590

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde, duvarlarında rengarenk figürleri, kütüphanesi, kameriyesi, hobi bahçeleri, hayvan barınakları, ok poligonu, tenis kortu, basketbol ve voleybol sahaları, bilardo salonu, satranç kulübü, spor salonu ve seyir terası oluşturulan Şehit Kemal Ay Anadolu Lisesi, bir devlet okulu olarak öğrencilere birçok imkan sağlıyor.

Sosyal etkinlikleri sınırlı, 8 bin nüfuslu küçük bir ilçe olması nedeniyle eğlenebilecekleri fazla alternatif bulamayan öğrenciler, okul çıkışı evlerine gittikten bir süre sonra yeniden okullarına dönerek, sportif ve kültürel faaliyetlerde bulunuyorlar. Okul, devlet desteğinin yanı sıra müdür İsmail Altınışık, öğretmen ve velilerin çabalarıyla güzelleştirildi. Ok atan, modern kortlarında tenis oynayan, hayvan besleyen, hobi bahçelerinde çiçek yetiştiren, basketbol, voleybol, satranç oynayan öğrenciler, kameriyede sohbet ederek, şömine başında zaman geçirebiliyor.

Okul müdürü İsmail Altınışık, 2007'den bu yana Gölpazarı'nda görev yaptığını ve 4 yıl önce Şehit Kemal Ay Anadolu Lisesi’ne müdür olarak atandığını söyledi. İlçede sosyal ve kültürel anlamda gençlerin etkinlik yapacak alanları olmadığını 4 yıl önce keşfettiklerini kaydeden Altınışık, "Bu bize aslında ilham kaynağı oldu. Devletimiz, çevremizdeki arkadaşlarımız ve ailelerimiz destek oldu ve okulu bu hale getirdik. Sevgi paylaşıldıkça çoğalır ve güzelleşir. El ele verip gençler okullarına severek gelsin, eğitimi yaşayarak öğrensinler istedik" dedi.

Öğrencilerde daha önce okuma kültürünün fazla olmadığına değinen Altınışık, şöyle konuştu:

HERKES HAYALİNDEKİ KÜTÜPHANEYİ ANLATTI

"Bunu nasıl çözeriz diye düşündük ve güzel bir kütüphane yaptık. Beş kişilik özel bir ekip kurduk öğretmenlerimizden. Herkes hayalindeki bir kütüphaneyi söyledi ve ortaya çok farklı bir kütüphane çıktı. Onun dışında bütün öğretmenlere birer sınıf verdik, her öğretmenimizin kendi sınıfı var. İstedikleri gibi dizayn ettiler. Bunu dizayn ederken öğrencilerimizden farklı fikirler aldılar. 'Bahçede ne yapabiliriz?' sorusu geldi. Sorumluluk duygusunu artırmak için her sınıfa birer hayvan ve hobi bahçesi verdik. Bunların sorumlulukları tamamen çocuklarımızda. Bunun sonunda şunu gördük, öğrencilerime müthiş bir şekilde sorumluluk bilinci aşılandı. Bazen akşam saat 10.00'da arıyorlar, 'Hocam hayvana yem vermiş miydik unuttuk aç kalmasın' gibi şeyler soruyorlar. Bu çok güzel, bizi heveslendirdi. 8 bin nüfuslu ilçede tenis kortu yaparken 'Bize ne gereği var burası Bebek mi?' dediler. Biz de onlara 'öyle düşünmeyin öğrencilerimiz 4 sene sonra antrenörlük belgesini alırlarsa üniversitede özel ders verip kendilerine burs imkanı sağlarlar' dedik."

HAFTA SONLARI DA OKULA GİDİYORLAR

Altınışık, asıl amaçlarının gençlerin bu bahçeden dışarıya çıkmaması olduğunu dile getirerek, "Satranç kulübü kurduk. Gençler hevesli olunca ok poligonu yaptık. Şu anda öğrencilerimizde müthiş bir duygu var akşam 18.00’e kadar buradalar. Hafta sonu 300-350 minik öğrencimiz akıl oyunlarından kütüphaneye, tekvandodan tenis, basketbol, voleybola kadar her sporu yapıyor. Burası tam anlamıyla bir yaşam alanı odu. Çocuklar teneffüs arasında şöminenin karşısında kahvesini içiyor, muhabbet ediyor hem kendilerini özel hissediyorlar hem de başarılarını artırıyorlar. Bunu fiilen gördük. Daha durmayacağız. Birkaç projemiz daha var" diye konuştu.

İçinde sinema, spor salonları, kafeterya gibi alanların olacağı bir kültür alanı daha yapacaklarını aktaran Altınışık, "Akşam 18.00’den sonra velileri de buraya toplayacağız. Çocukları spor yaparken plates yapsınlar, film izlesinler, bağlama kursuna girsinler. 124 öğrencimiz var ve her yıl yüzde 87,5 ortalamayla üniversiteye öğrenci gönderiyoruz" dedi.

Okuldan 6 yıl önce mezun olan Sezgin Bayır ise şunları söyledi:
"O zamanki haliyle bugünkü okulum arasında çok fark var. Bu çevre düzenlemelerinin hiçbiri yoktu, çıktığımızda bahçeye oturacak bir yer bile olmuyordu. Şimdi ise çocukların kendini geliştirmek adına bir sürü imkanı var. Ben de bir öğretmen adayı olarak bu okulu ve icraatlarını takip ediyorum. Keşke burada öğretmen olabilsem."


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.