Üniversite öğrencileri harçlıklarını bağ bozumundan çıkarıyor

Üniversite öğrencileri, okul harçlığı için üzüm hasadında mevsimlik işçi olarak çalışıyor. Manisa'nın dünyaca ünlü Sultaniye üzümlerini günlük 90 lira yevmiye alan üniversite öğrencileri topluyor.

27.8.2018 - 09:42

Okunma Sayısı : 399

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Manisa ve ilçelerinde yaklaşık 800 bin dekarlık alanı kaplayan bağlardaki üzümlerin toplanmasına devam ediliyor. Bölgenin en önemli geçim kaynağı olan üzümlerin ağustos sıcağı altındaki zahmetli hasadında Türkiye'nin değişik illerinden gelen mevsimlik işçilerin yanında üniversite öğrencileri de bulunuyor. Üzüm hasadında mevsimlik işçi olarak çalışan üniversiteliler, yaz tatilini eğitim masraflarını karşılamak için fırsat olarak değerlendiriyor.

 

Aileleri Manisa ve çevre illerde ikâmet eden öğrenciler, diğer işçilerle beraber sabahın ilk ışıklarıyla bağ bozumu için işe koyuluyor. Üzümlerin bağdan kesilmesi, sergi yerine taşınması, yaş üzümlerin potasyum ve zeytinyağlı karışıma batırılması ve serilmesi işlerinde görev alan öğrenciler, günlük 90 lira yevmiye alıyor.

 

Mühendis, bankacı, psikolog adayı öğrenciler, en zorlu mesleklerden olan tarım işçiliğini yakından tanıma fırsatı buluyor. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi öğrencisi Ahmet Arslan (21), bölgede yaşayan pek çok öğrenci gibi üzüm sezonunda okul harçlığını çıkarmak çalıştığını belirtti. Arslan, hasattaki görevinin bağdan kesilen üzümleri potasyum ve zeytinyağlı suya bandırmak olduğu belirterek, "Üzümdeki en zor işlerden bir tanesi bandırma işi. Yoğun tempoyla çalışıyoruz. Emek vermeden bir yere gelinmiyor" dedi.

 

'BİR AYDIR BU İŞİ YAPIYORUM'


Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Mustafa Bayram da bağlardan kesim işçilerinin doldurduğu sepetlerin taşınması aşamasında çalıştığını anlattı. Bağda çalışmaya alışık olduğunu söyleyen Bayram, "Çok çalışıyoruz ama okula başladığımızda ihtiyaçlarımızı bu parayla karşılıyoruz, verdiğimiz emeğe değdiğini hissediyoruz. Bu benim 29'uncu günüm. Hasat sonuna kadar buradayız" diye konuştu.

 

Okuldaki birçok arkadaşının bağda çalışmak istediğini ancak sıcak altında iş yapmanın kolay olmadığını anlatan Bayram, "Bu bölgede doğup yetiştiğim için bu işe ve ovanın sıcaklığına alışkım. Okuldan arkadaşlarım günlük 90 lira kazandığımızı duyunca bu iş onlara cazip geliyor. Onlar da gelmek istiyor ama sıcağı ve işi görünce kararlarını değiştiriyorlar" dedi.

 

Necmettin Erbakan Üniversitesi Bankacılık Bölümü öğrencisi Bekir Bahadır Kılınç ise oturdukları mahallede tamamı üniversitesi öğrencisi 15 arkadaşıyla üzüm hasadında çalıştıklarını söyledi. Kılınç, okuldaki arkadaşları tatil yaparken, sıcak altında çalıştıklarını bunun da kolay olmadığını belirti. Kendi masraflarını karşılamanın daha güzel bir duygu olduğunu belirten Kılınç, şöyle devam etti:

 

"Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden, gıda mühendisliğinden, otomotive kadar birçok bölümde okuyan ve bu işlerde çalışan arkadaşlarım var. Yaz aylarında bu arkadaşlarımla bir araya geliyoruz ve üniversite masraflarımızı üzümden çıkarıyoruz. Okulumuzu bitirdikten sonra bugünlerimiz tatlı anı olarak kalacak.” Kaynak: Hürriyet


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.