Eğitim kalitesinde sınıfta kaldık

Türkiye, genç ve dinamik nüfusuyla geleceği parlak ülkeler arasında gösteriliyor. Ancak eğitim kalitesine baktığımızda bu iyimserlik yerini bir anda umutsuzluğa bırakıyor. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) raporlarına göre Türkiye, eğitim kalitesinde 137 ülke arasında kendisine ancak 99'uncu sırada yer bulabildi.

28.8.2018 - 07:34

Okunma Sayısı : 362

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Dünya Ekonomik Forumu (WEF), eğitim kalitesi konusunda geniş çaplı bir araştırma yayınladı. 137 ülke çeşitli kriterlere göre sıralandı. Listede Türkiye adeta dip yaptı. Pakistan ve Endonezya’nın bile gerisinde kalan Türkiye’nin kalite notu ise 7 üzerinden 3.1 oldu. 'Eğitim Kalitesi 2018' başlığıyla yayımlanan listede Türkiye 99’uncu sırada yer aldı. Ülkelerin eğitim sistemi kalitesine göre oluşturulan listede Katar, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan gibi ülkeler Türkiye’nin önünde sıralandı.

 

İSVİÇRE ZİRVEDE

Öğrencilerin doğru mesleğe yönlendirilmesi, akademideki altyapı çalışmaları, eğitime harcanan paranın genel bütçeye oranı gibi ölçütler göz önüne alınarak oluşturulan listenin tepesinde İsviçre yer aldı. Toplam bütçe harcamasının yüzde 30’una yakınını eğitim harcamalarına ayıran Singapur ikinciliğe yerleşirken listenin üçüncü ve dördüncü sırasındaki ülkeler sırasıyla Finlandiya ve Hollanda oldu.

 

Ülkelerin ilköğretimdeki kalitelerine göre sıralandığı listede Türkiye, genel listeye oranla daha da gerilerde yer aldı. Ülkelerin 1’den 7’ye kadar puanlandığı listede Türkiye yalnızca 3.1 puan alabildi. Buna göre, 137 ülke arasında 105’inci sırada bulunan Türkiye’yle birlikte 3.1 puan alan diğer ülkeler Gine, Etiyopya, Bangladeş, Honduras, Gürcistan ve Kuveyt oldu. Mozambik, 2.1 puanla ilköğretim kalitesinde son sırada yer alırken listenin ilk üç sırasını 6.7 puanla Finlandiya ile 6.2’şer puanla İsviçre ve Singapur oluşturdu.

 

ZORUNLU EĞİTİMDE BİLE FİRE VERİYORUZ

 

Dünya Ekonomik Forumu, 134 ülkenin ilköğretime kayıt oranlarına ilişkin verileri de paylaştı. Çin, Singapur ve Japonya’da ilköğretim çağına gelen çocukların tamamı bir eğitim kurumuna kayıt olurken, öğrencilerin ilköğretime kayıt oranında yüzde 94.1’lik skorla Türkiye kendine 82’inci sırada yer buldu. Batı Afrika ülkesi Liberya, ülkelerin ilköğretime kayıt sıralamasında yüzde 37.6 ile sonuncu olurken Mali yüzde 55.7 ile 133’üncü, Nijerya ise yüzde 63.8 ile 132’inci oldu.

 

EĞİTİM BÜTÇESİ ADİL ŞEKİLDE KULLANILMALI

 

Türkiye’deki öğrencilerin aldığı eğitimin kalitesinin yüksek olmadığına vurgu yapan UNICEF raporunda, “Eğitimde, PISA testleriyle, ulusal sınav sistemiyle veya akademisyenlerin bu alandaki değerlendirmeleriyle alınan sonuçlar genellikle tatmin edici olmaktan uzaktır” değerlendirmesine yer verildi. Türkiye’nin okul ve öğretmen sayısı ile öğretmen yetiştirme gibi başlıklarda da eksikliklerinin bulunduğunun altını çizen raporda, “Eğitim sisteminin 2012 yılı başlarında yeniden yapılandırılması eğitime yönelik ek kaynak ihtiyacını daha da artırmıştır. Eğitime tahsis edilen kamu kaynaklarının daha adil biçimde dağıtılması için de adımların atılması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.