Meslek liseleri bir yılda 266 milyon lira kazandı

Mesleki eğitim veren bazı liseler adeta fabrika kadar kazanç sağlıyor. 2017’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki ve teknik okulların bünyesinde kurulan döner sermaye işletmeleri, yaklaşık 266 milyon TL gelir elde etti. Öğrencilere 14 milyon TL ödendi. Okullarda masadan bilgisayar tamirine geniş yelpazede üretim oluyor.

1.9.2018 - 07:23

Okunma Sayısı : 335

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), mesleki eğitimin kalitesini arttırmak için birçok proje yapıyor. Bu okulların imkânlarını geliştiriyor. Sektörün ihtiyacına yönelik kalifiye eleman yetiştirmek için işbirlikleri gerçekleştiriyor. Öğrenciler, teorik eğitimin yanında meslekle ilgili pratik deneyim kazansın diye de uğraşılıyor. Bu kapsamda döner sermaye işletmeleri de önemli bir yer tutuyor. Üstelik bunların bazıları, bir fabrika kadar kazanç sağlıyor.

 

MEB’in, öğrencilerin bilgi ve becerilerini arttırma, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikte kalifiye eleman yetiştirme çalışmaları kapsamında mesleki ve teknik Anadolu liseleri bünyesinde kurduğu döner sermaye işletmeleri, 2017’de 265 milyon 635 bin 577 TL gelir elde etti. Bu işletmelerden öğrenciler de pay alıyor. MEB’den edinilen bilgiye göre, bu okul ve kurumlarda üreterek beceri eğitimini yapan öğrenci ve kursiyerlere 2017 içerisinde 14 milyon 451 bin 198 TL öğrenci hakkı ödendi. Döner sermayesi bulunan okullarda masa, sıra, sandalye imalatından konaklama hizmetlerine; perde, kolonya yapımından bilgisayar tamiratı ve montajına; kitap baskısından afiş, broşür, pankart, bayrak ve karne gibi ürünlerin basımı ve tasarımına kadar geniş bir yelpazede üretim oluyor.

 

AİLE BÜTÇESİNE DESTEK OLUYORLAR

 

MEB yetkililerinden alınan bilgide şu ifadelere yer verildi: “Üretime katkı sağlayarak işyeri tecrübesini daha okuldayken edinmeye başlayan öğrencilerimiz, aynı zamanda üretimden elde edilen gelirlerden de pay alarak aile bütçelerine destek oluyor. Okullarımız bünyesindeki döner sermaye işletmeleri, kendilerini sürekli yenileyerek modern araç ve gereçleri imkânlarıyla temin edebiliyor. Bu sayede okullarında gelişmiş teknolojiye göre yetişmiş personel sayesinde öğrencilerimizin daha nitelikli olmasına, öğretmenlerimizin sürekli bilgilerini tazelemelerine de olanak tanınıyor.” Kaynak: Hürriyet


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.