Üstün zekalı çocuğun eğitimi nasıl olmalı?

Araştırmalara göre her 50 çocuktan biri üstün zekalı sınıfına giriyor. Ortalama her 10 bin çocuktan ikisi de 'dahi' sayılabilecek ölçüde zeka seviyesine sahip oluyor. Üstün zekalı ve dahi çocukların mutlaka çok erken dönemde tespit edilip, yeteneklerine göre özel bir eğitimden geçirilmesi gerekiyor. Türkiye'de bu alan yıllarca ihmal edildi, ancak TÜZYEKSAV'ın açtığı 'liderler okulları', üstün zekalı çocukların eğitimi için önemli bir boşluğu dolduruyor.

3.9.2018 - 13:57

Okunma Sayısı : 2200

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Üstün zekalı çocuğun eğitim nasıl olmalı?

Eğitim Danışmanı Mücahit Türkoğlu, Türkiye'de eğitim sistemindeki aksaklıklar sebebiyle yıllarca üstün zekalı çocukların ihmal edildiğini, onların yeteneklerinin köreltildiğini söylüyor. Ülke için pırlanta değerindeki bu insanların klasik eğitim sistemi içinde kaybolduğunu ve sıradanlaştığını vurgulayan Türkoğlu, "Üstün zekalı çocuklarımız; öğrenim hayatları süresince, yeteneklerinden yararlanabilecekleri ve kendilerini gösterebilecekleri bir eğitim modeliyle karşılaşamazlarsa, ayrıca ailesi ve çevresi tarafından desteklenmezlerse, onların yeteneklerinden hiçbir zaman yararlanamama gibi bir risk bulunmaktadır." diyor.

 

Bu çocuklarımız erkenden tanılandığı ve yeteneklerini geliştirebileceği bir eğitim modeliyle eğitim görme şansını bulduğunda ileride bilim ve sanat alanında çok önemli yerlere geleceklerini belirten Mücahit Türkoğlu, ürünlerin önü de açılacaktır şunları dile getiriyor: "Üstün zekâlı çocuklara baktığımızda fiziki olarak 6 yaşında olan bir çocuğun entelektüel ihtiyaçlarının 10 yaşındaki bir çocuğa, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarının ise 8 yaşındaki bir çocuğa denk olduğunu görebiliriz. Normal eğitim sistemimiz içerisinde 6 yaşındaki çocuklarla dolu olan bir sınıfta eğitim gören üstün zekâlı bir çocuğun entelektüel, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanması ne denli mümkün olabilir?

 

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUK, DAHA DETAYLI BİLGİ TALEP EDER

 

Üstün zekâlı çocuklar için tasarlanmış programlarda tipik eğitim programlarından farklı olarak dersler daha derinlemesine ve daha tempolu bir şekilde işlenmektedir. Çünkü üstün zekalı çocuklar çok daha hızlı öğrenebilme kapasitesine sahiplerdir. Eğitim içeriği de daha derinlemesine verilerek çocukların öğrenme ihtiyaçları karşılanacaktır çünkü üstün zekalı çocuklar her zaman daha detaylı bilgi talep ederler.

 

Ancak ülkemizde halen bu çocukları aktifleştirecek, içlerindeki cevheri ortaya çıkarabilecek birkaç cılız çabadan başka bir şey yapılmamaktadır. Devletin yeterince üzerine düşmediği bu konuda bazı eğitim gönüllüsü insanlar çıkarak bu çocuklarımız için çalışmalar yapmaktadır.

 

TÜZYEKSAV ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURUYOR

 

Bu gönüllü kuruluşlardan biri olan Türkiye Üstün Zekâlılar ve Üstün Yetenekliler Eğitim Kültür Sağlık Vakfı (TÜZYEKSAV) ve okulu çocuklarımız ve ülkemizin geleceği için büyük bir fırsattır. Velilere ve öğretmenler öneri ve tavsiyemiz zeka ve yeteneklerini gözlemledikleri çocuklarımızın erken tanılanmasını sağlayarak, bir an önce kendilerine uygun programlardan faydalanmalarını sağlamalıdırlar."


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.