Özel okulda, kırtasiye ve yemek ücretleri dudak uçuklatıyor

Bu yıl özel okullarda eğitimden çok kırtasiye ve yemek ücretleri aileleri zorlayacak. Özel okulların eğitim ücretlerine geçen yıla göre yüzde 10-15 arası zam geldi. Ancak kitap ve kırtasiye malzemeleri ile yemek ücretlerine yapılan zam çok daha fazla. Geçen yıl ortalama 1.000-1.500 lira tutan kıyafet hariç kırtasiye ücretleri 2 bin lirayı buldu. Yemek ücreti de 5-7 bin lira aralığına yükseldi.

4.9.2018 - 10:24

Okunma Sayısı : 375

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal, geçen yıl bin 500 lira olan ortalama kırtasiye masrafının bu yıl en az 2 bin lira olduğunu, gelen zamların mecburen fiyatlara yansıtıldığını söyledi. Tüm Kırtasiyeciler Derneği Başkanı Vecdet Şendil ise, basit kırtasiye masraflarının 600 lirayı geçmediğini, ithal kitapların fiyatları yükselttiğini ifade etti. Şendil, "Kurdaki artış aynen yansıtılsaydı geçen yıla göre yüzde 50 zam kaçınılmazdı ama hem tedarikçi hem aracı hem de perakendeci azami fedakarlık gösterip fiyatları olabildiğince aşağıda tutmaya çalıştı" diye konuştu. 

 

Okulların anlaştığı kırtasiyelerde bazen rakamlar piyasanın 2-3 katı bile olabiliyor. Dolayısıyla velilerin cebinden daha çok para çıkıyor. Türkiye'de yaklaşık 20 milyon öğrenci, 25 bin perakendeci kırtasiye var. Kırtasiye pazarının büyüklüğü ise yaklaşık 20 milyar lira. Sektörün yüzde 70'i ithal ürünlerden oluşuyor. Kırtasiye firmaları sezon boyunca okul yöneticilerine ve öğretmenlere ürün tanıtımı yapıyor. Bu şekilde her yıl belirlenen kırtasiye listelerine girebiliyorlar.

 

ÖZEL OKULFİYATI 60 BİNLİRAYI AŞTI

 

Bu yıl gelen zamlarla özel okul fiyatları da dudak uçuklattı. Fiyatlar 16 bin 500-62 bin lira arasında değişirken bazı okullar tepki çekmemek adına rakamlarını 'KDV hariç' olarak ilan etti. Rakamlar büyükşehirlerdeki okullarda katlandı. 60 bin liranın üzerinde eğitim ücreti olan okulda bir öğrencinin yıllık eğitim maliyeti yemek, kıyafet, kırtasiye ve servis ile birlikte 80 bin liraya kadar çıkıyor. Bir öğrencinin 5 yıllık eğitim masrafı ise öngörülen zamlarla 450 bin lirayı buluyor. Kaynak: Sabah


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.