OKULA HAZIRLIK EĞİTİMİ

Okullar açılıyor. Okula yeni başlayacak öğrenciler, aileleri ve öğretmenler için de zorlu bir süreç başlıyor. Peki çocukları okula alıştırma eğitimi nasıl olmalı?

5.9.2018 - 12:25

Okunma Sayısı : 1046

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Gülsün ŞAHAN / gulsunsahan@ulusalegitim.com

Dr. Gülsün Şahan

Bartın Üniversitesi

Eğitim Fakültesi

 

Bu program okulların açılışından 1 hafta önce 1.sınıflar için uygulanacaktır. 2005 yılında MEB’e Gülsün Şahan ve TEMSEN tarafından sunulan, 2006-2007 öğretim yılında başlayan bu uygulama devam etmektedir. 11-15 Eylül 2006 tarihinde sadece 1.sınıflar okula başlamış, normal öğretim yapan okullarda 1.sınıflar kendi sınıflarında, ikili öğretim yapan okullarda ise 1.sınıflar başka bir sınıfta uygulama yaparken kendi sınıflarını dönüşümlü olarak kullanmışlardır.

 

Programın uygulama saati her gün 09.00-12.00 arası 3 ders saati, 2 dinlenme (ders süresi 40, dinlenme 15-20 dakika) olarak düşünülmüştür. Bu süre içinde aileler okulda bulunabilecek, dinlenme saatinde çocuk ailesi ile bir arada zaman geçirebilecektir. Ders süreleri içinde ailelere rehber öğretmen yada diğer öğretmenler tarafından aile ve çocuk eğitimi, okuma yazma ve matematikte aile desteği, ev ödevleri ,sağlık konusunda eğitim verilmesi uygun olacaktır.

 

Bu programın amacı 1.sınıfları okula hazırlamak, okulu tanıtmak ve sevdirmek, okul korkusu oluşmasını önlemek, çocuğun aileden ayrılışını kolaylaştırmak, okul öncesi eğitim almadan okula başlamış çocuklara az da olsa bu eğitime benzer bir yaşantı sunmaya çalışmaktır.

 

GİRİŞ

 

Çağımızda her şey hızlı bir şekilde değişmekte, bilgiler hızla artmakta ve dağıtılmaktadır. Bu hız çağında çocuklarımızı okula daha çabuk alıştırmak önem arz etmektedir. Çocuk gelişiminde 0-7 yaş arası gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Ülkemizde zorunlu eğitim yaşı 7-15 yaş arasını kapsamaktadır. Okul öncesi eğitim henüz zorunlu eğitim kapsamına alınmamıştır. Okul Öncesi eğitim almış çocuklar sınıfa-okula, eğitim-öğretime hızla uyum sağlarken diğer öğrenciler bu öğrencileri geriden izlemektedir. 1. Sınıfa başlayan öğrencilerin tamamının aynı şartlarda eğitim alması için tüm çocukların okullar açılmadan okula hazırlık eğitimi alması, okula uyumu ve başarıyı artıracağından önemlidir.

 

Fransa’da 2019 yılında zorunlu eğitim yaşının 6 dan 3’e düşürüleceği açıklanmış olup Türkiye’de 2016 yılında 3-5 yaş arası okul öncesi eğitim oranı 35.2 ye ulaşmıştır.2019 yılında 4-5 yaş arası zorunlu eğitim kapsamına alınma çalışmaları yapılmaktadır (Hürriyet, 30.03.2018). OECD ve AB ülkelerinde 5 yaş okkullaşma oranı %95 iken ülkemizde %71 oranındadır. 4 yaşta ise % 30 3 yaşta %10 civarındadır ( Kazu, Yılmaz, 2018). Çocuklar doğumdan itibaren 3 yaşına kadar en az 30 milyon sözcük duyarsa bu sözcük hazinesinin tüm hayatını olumlu etkilediği ortaya konulmuştur (Suskind, 2018).

 

Zeka demek erken yaşta elde edilen sözcük hazinesi demek anlamına gelmektedir. Başarılı eğitim reformları işe okul öncesi eğitimle başlamaktadır (Şirin, 2017). Okul öncesi eğitim almadan okula başlayacak 1. sınıf öğrencileri okulların açılmasından önceki hafta okula başlatılarak çocukların hem okula kolay uyumu sağlanmış, hem de öğretmenlere ek zaman verilmiştir. Yapılan araştırmalar okul öncesi eğitim almış çocukların daha başarılı olduğunu göstermektedir. Okula hazırlık eğitimi için örnek bir uygulama aşağıda yer almaktadır.

 

1. GÜN

Açılış töreni-İstiklal Marşı-Andımız, konuşma, şiir ve şarkılar (CD, Kaset veya anasınıfı öğrencilerinden okul şarkıları)

 

1.DERS

 

Tanışma: Öğretmen ve öğrencilerin kendilerini tanıtması

 

Okulun gezilmesi, müdür-öğretmenler odası ,koridor ve tuvaletlerin kullanımı, merdivenlerde ve bahçede giriş çıkışlar, okul ve sınıf kuralları-öğretmenden masal dinleme (kitaptan bir masal okunması ya da anlatılan masalın dinlenmesi)

 

Dinlenme-Öğrenciler bu sürede aileleri ile birlikte olabilecek yiyecek-içecek ihtiyaçlarını giderebileceklerdir.

 

2. DERS

 

Okul bahçesi, spor salonu yada uygun bir alanda sıra olma, dağılma, toplanma, halka olma. Bir oyun öğrenme, birlikte birlikte oynama (yağ satarım-bal satarım, mendil kapmaca v.b-şarkılı oyunlar tercih edilmelidir).

 

Ders bitiminde toplanma, bugün neler yaptık konusunda konuşma, yarın yapılacakların anlatılması, resim için boya, kağıt ve diğer malzemelerin belirtilmesi uygun olacaktır (resim malzemelerinin önceden okulda hazır bulundurulması önemlidir, köy okulunda öğrenci velilerinin bu malzemeleri temin etmesinde güçlük yaşanabilir).

 

2. GÜN - 1. DERS

 

Öğretmen tarafından bir öykünün okunması veya anlatılması, istekli öğrencilere masal anlattırılması

 

Resim defteri ve kağıtların hazırlanması, anlatılan masal konulu yada serbest konulu resimlerin yapılması, tamamının panoya asılması, resimler üzerinde konuşma.

 

Dinlenme

 

2. DERS

 

Öğreticilere bildikleri şarkıların tek yada grupla söyletilmesi, Yaşasın Okulumuz şarkısının kasetten yada enstrümanla dinletilmesi, şarkının öğretilmesi, şarkının tek, grupla tekrarı.

 

Dinlenme

 

3.DERS

 

Beden Eğitimi için bahçe, uygun alanda toplanılması, sıra olma, halka olma, yürüme çalışması. Kutu kutu pense, tavşan ile kaplumbağa v.b bir oyunun öğretilmesi birlikte oynanması, ders sonunda bugün ne yaptık, yarın neler yapacağız ,yarın için getirilecek resim malzemesi, masal kitaplar ve oyuncakların açıklanması gerekir.

 

3. GÜN - 1. DERS

 

Oyuncaklar hakkında konuşulması, öğrencilerin sevdikleri oyuncakları anlatması,öğrencilerin getirdiği kitaplardan bir tanesinin seçilerek okunması,oyuncaklar yada hayvanlarla ilgili bir şarkının dinletilmesi yada istekli öğrencilere söyletilmesi tavsiye edilmektedir..

 

Dinlenme

 

2. DERS

 

Resim defteri ve kağıtların hazırlanması, anlatılan oyuncaklar konulu yada serbest konulu resimlerin yapılması, tamamının panoya asılması, resimler üzerinde konuşma. Önceki resimlerin ailelere gösterilmesi veya dosyalanması

 

Dinlenme

 

3. DERS

 

Beden Eğitimi için bahçe, uygun alanda toplanılması, sıra olma,halka olma, yürüme çalışması. Enstrüman yada kaset eşliğinde müzikli bir oyun, dans yada ront öğretilmesi, birlikte oynatılması. Ders sonunda bugün ne yaptık, yarın neler yapacağız, yarın için getirilecek resim malzemesi, küçük lastik topların açıklanması

 

4. GÜN - 1. DERS

 

Günlük olayların konuşulması, öğrencilerin birlikte sayılması,l astik toplar birbirine atılarak kendisinin ve arkadaşının karşılıklı isimlerinin söylenmesi (öğrenciler ikişer kişi yada küçük halka olarak birbirlerine lastik top atması, arkadaş isimlerinin öğrenilmesi, parmak kaslarının çalıştırılması)

 

Dinlenme

 

2. DERS

 

Öğretmen tarafından seçilen bir konuda resimlerin yapılması, tamamının panoya asılması, resimler üzerinde konuşma. Çıkarılan resimlerin dosyalanması uygun olacaktır.

 

Resim yaparken kasetten yada enstrümanla müzik dinletilmesi önemlidir.

 

Dinlenme

 

3. DERS

 

Beden Eğitimi için bahçe, uygun alanda toplanılması, sıra olma, halka olma, lastik toplarla parmak çalıştıracak oyunların oynatılması, elma, armut toplama oyunu oynatılması.

 

Ders sonunda bugün ne yaptık, yarın neler yapacağız, ertesi gün için getirilecek makas, gazete, resim malzemelerinin açıklanması

 

5. GÜN - 1. DERS

 

Günlük olayların konuşulması, öğretmen tarafından bir öykünün okunması veya anlatılması, istekli öğrencilere okunan öykünün anlattırılması, pazartesi gün okula getirilecek malzemeler, geliş gidişler ve program hakkında bilgi verilmesi

 

Dinlenme

 

2. DERS

 

Öğrencilere bildikleri ve öğrenilen şarkıların tek yada grupla söyletilmesi, şarkının tek, grupla tekrarı. Makas kullanımının açıklanıp gösterilmesi, gazeteden resim kesme, kağıt katlama, kağıttan uçak,kuş yapma çalışması yapılacak, ders sonunda atıklar birlikte toplanıp sınıf düzenlenecek, çalışmalar dosyalanacak.

 

Dinlenme

 

3. DERS

 

Beden Eğitimi için bahçe, uygun alanda toplanılması, sıra olma, halka olma, müzik eşliğinde halay, ront gibi oyunların oynatılması, ders sonunda bugün ve bu hafta neler yaptık, pazartesi günü neler yapacağız anlatılacak, öğrenilen kurallar tekrar edilecek, şarkılar eşliğinde öğrenci dosyaları velilere verilecek. Velilerin görüşleri alınmalıdır.

 

Değerli öğretmen arkadaşlar, bu program 2005 yılında sunulan örnek programdır, 13 yılda eğitim alanında bir çok gelişme olmuş, teknoloji sınıflara girmiştir. Öğretmen arkadaşlar bu programı kendilerine ve çevrelerine uygun, teknolojiyi de kullanarak çok daha farklı eğitici çalışmalar yapabilirler.

 

Tüm öğrenci, öğretmen ve velilere yeni eğitim öğretim yılı hayırlı olsun. Başarı dileklerimle.. Dr. Gülsün Şahan

 

Kaynaklar

Hürriyet Gazetesi, 30.03.2018

Kazu, i. Y., Yılmaz, M.(2018) Ülkemizdeki Okul Öncesi Eğitimin Bazı Veriler Açısından

OECD ve AB Üyesi Ülkeleri İle Karşılaştırılması. dergipark.gov.tr.

Suskind, D.(2018) Otuz Milyon Kelime. Buzdağı Yayınevi, Ankara.

Şirin, S. (2017) Bir Türkiye Hayali. Doğan Egmont Yayıncılık, İstanbul.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.