Ülkemizde Eğitim ve Mesleki Eğitim İçin neler Yapmalıyız?

Eğitime yönelik etkinliklerimin başında bağımsız-bireysel öğrenme yeteneğinin öğrencilere kazandırılması gelmektedir. Anlat, göster, uygula, uygulama yaptır. Meslek lisesinde en güzel eğitim şeklidir bence.

5.9.2018 - 08:36

Okunma Sayısı : 1179

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.İlhami ERCAN / ilhamiercan@hotmail.com

Ülkemizde Eğitim ve Mesleki Eğitim İçin neler Yapmalıyız?

2018-2019 Yeni bir Eğitim Öğretim yılı. Yeni vaatlerle ve yeni hayallerle başlıyor. Hepimize hayırlı olsun.

Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Öğrencilerimizi geleceği hayal edebilecek bireyler yapabilmeliyiz. Kırmızı bir güle koşarken, ayaklarının altında ezdikleri onca kır çiçeğinin farkına varabilen bireyler yetiştirmeliyiz.

Öğreten, kanıtlayan, milli manevi değerleri aşılayan, her öğrencimizi ülkeyi geliştirecek potansiyel bir birey olarak gören bir öğretmen olmalı ve öğrencilerimiz için elimizden geleni yapmalıyız.

21.yüzyıl bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerin büyük bir hızla artacağı bir yüzyıl olacaktır. Şartlarımız ne olursa olsun öğrencilerimizi topluma faydalı bir birey olarak 21.yüzyıla hazırlamalıyız.

Dayaksız, hakaretsiz, aşağılamasız; kişilik haklarına saygılı, dikkate alan, önemli olduğunu hissettiren bir yaklaşımla öğretmek temel politikamız olmalıdır.

Bir eğitimci olarak öğretmenlerin kısıtlı olan bütçelerinin pek fazla bir kısmını eğitime ayırabildiklerini sanmıyorum ben ancak yüzde beşini ayırabiliyorum fakat eğitimde katkı sadece maddi olarak düşünülmemelidir. Öğretmen olarak yapabileceklerimiz az değil aslında.

Eğitim reformunda toplumda destek oluşturmak ve karar vericileri etkilemek, eğitimin yenilik gerektiren kısımlarında kamuoyunda bilinç yaratmalıyız.

Toplum ve sivil toplum kurumlarının eğitimde devlete desteği olduğu düşüncesini olgunlaştırmak ve motivasyonlarını artırarak yeni fikirlerin gelişmesini sağlamalıyız.

Devlet, Milli Eğitim Bakanlığı ve sivil toplum arasında eğitim reformu konusunda diyalog ve iş birliği sağlamalı ve bunun sonucunda yenilikçi eğitim politikaları üretilmesine vesile olmalıyız.

Eğitime yönelik etkinliklerimin başında bağımsız-bireysel öğrenme yeteneğinin öğrencilere kazandırılması gelmektedir. Anlat, göster, uygula, uygulama yaptır. Meslek lisesinde en güzel eğitim şeklidir bence.

Mesleki Eğitimin teknolojik yönden gelişebilmek ve ülkemizi geliştirmek için mutlaka gerekli olduğuna aynı zamanda teknoloji üretiminin gelişim ve güçlü ekonomi için önemine öğrencileri inandırmalıyız.

Standart müfredatı uygulamanın yanı sıra her öğrenciyi bir projeyle uğraşmaya yönlendirmeliyiz.

İnternet üzerinden bilgiye ulaşabilmenin yollarını anlatmak ve öğrencilerin velileriyle görüşerek çocuklarının internet çalışmalarına izin vermelerini sağlamak yine velilerle görüşerek yürüttüğüm etkinlikler arasındadır.

Ülkemizdeki eğitim kalitesinin gelişmesi için öncelikle eğitime destek kampanyasını her kesimde anlatmalıyız, bu konuda çalışmak isteyen kişi ya da kuruluşların önündeki tüm bürokratik ve hatta yasal engelleri kaldıracak yeni düzenlemelere gitmek temel hedefimiz olmalıdır.

Bunun yanı sıra; TÜBİTAK, TSE ve İSO’nun kalite temsilciliğini yapan özel sektör kuruluşlarının da eğitimdeki kalitemizi artırmak için fikirlerini almalı ve uygulamaya kısa zamanda geçirebilmeliyiz.

İlimizdeki Büyükşehir ve İlçe belediyelerinin maddi durumu iyi olmayan öğrencileri bilgiye ulaştıracak internet odaları oluşturması ve yaygınlaştırması gelişime ve değişime çok ihtiyacı olan kentimiz için temel hedeflerimizden biri olmalıdır.

Öncelikle ülkemizdeki her bireyi vurdum-duymazlıktan kurtulmaya çağırmalı ülkemizdeki kalkınma hamlesini topyekûn yapmalıyız.

Ülkemizdeki iş adamları sadece kendi adlarına okul yaptırmayıp tüm okulların ihtiyaçlarına az da olsa eğilmeli, gerekirse tüm şehirlerde meslek liseleri için Meslek Odaları ve iş adamları tarafından bir havuz oluşturulmalıdır.

Öğretmenlerimizin dile getirdikleri meseleler ve ihtiyaçlar “eğer herhangi bir okulda yönetici değilse” pek ciddiye alınmamaktadır. Öncelikle öğretmenlerimiz toplum içindeki saygın yerini tekrar bulmalıdır. 

Eğitim kurultayına tüm eğitimcilerin katılımını sağlayarak her fikre değer verilmesi ilimizdeki eğitimle ilgili pek çok meselenin açıkça tartışılabilmesi ve isteyen herkese söz hakkı verilmesi çözümleri de beraberinde getirecektir.

Unutmayalım eğitim olmadan gelişim olmaz.

Ülkemizi geliştirip bilim ve teknoloji üreterek bunu dışa satmaya başladığımız gün bu ülke her yönde şaha kalkacaktır.

  


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.