Matematiği Bilmek

Matematik evrensel ve sembolik bir dildir. Terimlerin ve sembollerin dilimizdeki karşılıkları verilmediği sürece tam bir öğrenme gerçekleşmesi mümkün değildir.

10.9.2018 - 22:49

Okunma Sayısı : 1859

Yorum Sayısı : (3) yorum yapılmıştır.Gamze ANDAÇ / gmzandac@gmail.com

Matematiği   bilmek, öğretmek ve öğrenmek birbirinden çok farklı kavramlardır. Matematiği çok iyi bilen, çok iyi öğreten değildir. Mühendislerin çoğu matematiği daha iyi yapar. Fakat öğretme işini sevmezler.  Matematiği öğretme kısmında ise  öğretmenin, öğrenmeyi ve öğretmeyi çok sevmesi, gelişime açık biri olması gerekir. Her meslek alanında  öncelikle işini seven başarılı olur. Öğrenme kısmında ise önce istekli sonra sabırlı olmak gerekir. Aynı zamanda ''Neden öğrenmeliyim?'' sorusuna cevap verilerek bir hedef belirlenmelidir.

Peki iyi bir matematik öğretimi nasıl olmalıdır? Tüm öğretmenlerin elinde MEB tarafından hazırlanan bir öğretim programı var. Fakat her öğretmenin dersini anlatma tarzları birbirinden farklıdır. İyi öğretmek, aynı zamanda öğretmenin aldığı eğitime, tecrübesine, dersini anlatırken kullandığı yöntemlere de bağlıdır. Bu kadar soyut olan bir dersi anlatmak  kolay değil. Başka bir etken olarak öğretmeni seven gerçekten dersini de seviyor. Genelde öğrencilere ''Neden matematiği sevmiyorsunuz?'' diye sorduğumda  ''İlkokulda veya lisede bir matematik öğretmenim vardı...''  şeklinde başlıyorlar cümlelerine.

Matematiğin çok soyut bir bilim olduğunu söyledik. Aslında matematik hayatımızın içinde ve her yerinde.  Amerika nasıl keşfedilerek bulunduysa matematikte hayatımızda vardı hep. Bilim adamları bunu keşfetti. Matematik,  dünyayı anlamamızda ve yaşadığımız çevreyi geliştirmemizde yardımcı olan bir düşünce ürünüdür. Evrensel ve sembolik bir dildir. Öyleyse bu dili öğrenebilmek, sembolleri öğrenmekten geçer. Bana 1 sayısını gösterebilir misiniz? diye sorsam etrafınıza bakıp somut nesneleri sayarak gösterebilirsiniz. Ama 1'i  gösteremezsiniz. Çünkü soyuttur. Nasıl yeni bir dil öğrenirken, o dilin alfabesini öğrenmeden başarılı olamazsak matematikte de sembollerin ne olduğunu bilmeden başarılı olmak mümkün değildir.

Matematikte bir konu üzerinden örnek vermek istiyorum. Hepimiz ne olduğunu bilmesekte ''Trigonometri'' yi  duymuşsunuzdur. Hatta öğrencilerin korkulu rüyasıdır. Veliler bana toplantılarda genelde ''Hocam bu trigonometriyi hiç yapamıyorlar. '' diyorlar. Ben velilere bile anlattım toplantıda. O kadar sevdiler ki. Önce terimi Türkçeleştirdim. Bu terimlerin çoğu Eski Yunanca'dan geliyor. Sadece trigonometri değil tüm konuların önce Türkçe anlamını ve amacımızın ne olduğunu, sonra da günlük hayattaki kullanımını söylüyorum. Bunlar bilinmeden tam bir öğrenmenin gerçekleşeceğine inanmıyorum. Gelelim kelimenin Türkçe anlamına: Trigonon+metron yani '' üçgenlerin ölçümü.'' Peki bu ölçümü nasıl yapıyoruz? Amacımız üçgenin kenarları ve açıları arasında bir bağıntı kurmak. Bunu bir cetvel ya da ölçü birimleri ile de yapabiliriz diye düşünebilirsiniz. Fakat çok büyük ya da çok küçük uzunlukları nasıl hesaplayacağız? Özellikle mühendislikte, astronomide, uçakların yol alışları gibi işlerde kullanılıyor. Aşağıda, basitçe bir dağın yüksekliğini  bulurken trigonometriden yararlanıldığını görebilirsiniz. O halde somuttan soyuta anlatırsak öğrenme daha kolaylaşacaktır.

 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (3) yorum yapılmıştır.


 • Gözde

  11 Eylül 2018 Salı

  Gamze hocam elinize emeğinize sağlık öğrencileriniz çok şanslı özellikle trigonometri örneğinizi çok beğendim, bir sonraki yazınızı merakla bekliyorum, iyi çalışmalar.

 • Hamdi

  11 Eylül 2018 Salı

  Teşekkürler hocam ☺️

 • Emrah

  10 Eylül 2018 Pazartesi

  Gerçektende matematiğe hiç bu açıdan bakmamıştım ne güzel yazmışsınız Gamze hocam Bu bilimi adeta yaşadığınız çok belli sizi tebrik ederim... Yazılarınızın devamını sabırsızlıkla bekliyorum

Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.