Bu sinema çocuklar için gezecek

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ortak hayata geçirdiği ‘Çocuklar İçin Gezen Sinema’, obinlerce çocuğu sinemayla tanıştıracak.

19.9.2018 - 09:43

Okunma Sayısı : 309

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Sancaktepe Belediyesi'nin destekleriyle, Trapezunta Film tarafından hazırlanan ve yaklaşık 6 ayda tamamlanacak proje kapsamında, 21 il 110 ilçede 625 gösterim yapılacak. Çocuklara sosyalleşme alanı açması ve kişiliklerini pozitif yönde geliştirmesi amaçlanan proje, kurulumu bir tır üzerinde kısa sürede gerçekleştirilen mobil sinemada çocuk izleyicileri ağırlayacak.

 

Ekimde başlayarak Türkiye genelinde 6-17 yaş arasında 500 bin çocuğa ulaşması hedeflenen ‘Çocuklar İçin Gezen Sinema’ kapsamında beş farklı film beyazperdeye yansıyacak. Projenin Sancaktepe Belediyesi önünde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, sinema salonu olmayan birçok ilçe ve kasaba bulunduğunu söyledi.


Sinema kültürünün yaşatılması adına güzel bir organizasyon hazırlandığını belirten Erdem, şöyle konuştu: "Burada başlayan etkinlik Türkiye'yi gezecek ve 101 çocuk aynı anda, tırın içine kurulan bu sinema salonunda film izleme imkânı bulacak. Böylelikle 'Çocuklar İçin Gezen Sinema' sayesinde 100 binlerce çocuğa ulaşacağız. Türkiye genelinde sinemaya seyirci sağlayacak bu proje, önemli bir kültür vazifesini yerine getirmiş olacak. Farklı kültürel değerleri edebiyatın yanı sıra görsel olarak da sinema aracılığıyla sunmak gerekiyor."

 

Muhammet Çakıral'ın koordinatörlüğünü yürüttüğü projenin tanıtım toplantısına ilçedeki okullardan öğretmenler ve öğrenciler de katıldı. Çocuklar, toplantının ardından etkinlik alanına getirilen ‘Gezen Sinema’ tırında kısa bir film gösterimi izledi. Kaynak: Hürriyet


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.