Masal kitabının içinde ders işliyorlar

İzmir’in Konak ilçesindeki Kadifekale Zübeyde Hanım İlkokulu’nun öğrencileri, klasik sınıftan farklı olarak masal kitabının sayfalarını andıran bir ortamda ders işliyor.

26.9.2018 - 07:51

Okunma Sayısı : 358

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Öğrencilere okulu sevdirmek, onları eğlendirmek için harekete geçen sınıf öğretmeni Pelin Ergül, duvar resimleri yapan Sibel Şentürk ile görüştü. Şentürk, 36 çocuğun eğitim gördüğü sınıfa ‘Ali ve Ayşe’nin masalı’ adlı duvar resmi yaptı. Dünyaları değişen öğrenciler, öğretmenlerine "Keşke burası bizim evimiz olsa" dedi.

 

Zübeyde Hanım İlkokulu öğrencileri, bilinen sınıf ortamından uzak, masal kitabının içindeymiş gibi ders işliyor. Öğrencilerine okulu sevdirmeyi ve onları eğlendirmeyi amaçlayan sınıf öğretmeni Pelin Ergül, beş yıldır duvar resimleri yapan ressam Sibel Şentürk ile görüştü. 36 çocuğun eğitim gördüğü 2-D sınıfının duvarlarına resim yapan Şentürk, öğrencilerin görsel zekalarını geliştirmelerine katkıda bulundu. Duvar resimlerine ‘Ali ve Ayşe’nin masalı’ adını veren Şentürk, çocukların algılarının renkler sayesinde açıldığını söyledi.

 

‘KENDİLERİNİ MASALIN İÇİNDEYMİŞ GİBİ HİSSETTİLER’

Sınıf öğretmeni Pelin Ergül’ün önerisiyle sınıf duvarlarını renklendirdiğini anlatan Sibel Şentürk, "Fikrin sahibi Pelin öğretmen, sınıfını, çocukları daha mutlu etmek için masa örtüsü ve perdeleriyle farklılaştırmış. Sınıfı gördüğümde buraya renk katmaya karar verdim. Sınıfın ambiyansına bakarak bir resim yaptım. Çocukların algılarını açmak ve görsel zekalarına katkı sağlamak istedim. Resimdeki karakterleri Ali ve Ayşe olarak isimlendirdim. Ali flüt çalıyor ve flütünden çıkan kitaplar, Ayşe’ye doğru gidiyor. Ayşe de arkadaşlarına bu kitapları okuyor. Amacım çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanması ve hayvanları sevmeyi öğrenmesiydi. Resimde kuşla kediyi bir araya getirdim. Sevgi, dayanışma ve paylaşma temalı bir resim oldu" dedi.

 

Yaz tatilinin ardından sınıflarına giren öğrencilerin duvardaki resimleri görünce çok şaşırdığını söyleyen Şentürk, alkışlarla karşılandığını belirterek, "Sınıfı ilk gördüklerinde hepsi çok sevindi. Duvardaki kediyi, balığı sevmeye başladılar. Kendilerini bir masalın içindeymiş gibi hissettiler" diye konuştu.

 

Bundan sonra okulun bahçe duvarlarını boyayacağını belirten Şentürk, defter, kalem, kitap ve çocuklara hitap eden objelerle yeni resimler yapacağını söyledi. Okula gelince resimleri gördüğünde çok şaşırdığını anlatan öğrencilerden Melike Kızılaslan, sınıfını çok sevdiğini dile getirdi. Ali Taşkesen (7) ise derslerde sıkılmadığını belirtti. Kaynak: Hürriyet


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.