İdareciler, öğretmene sendika üyeliği baskısı yapamaz

Öğretmenlerin en çok şikayet ettiği konulardan biri de sendika üyeliği baskısı. Bazı okul müdürleri ve kurum yöneticilerinin, öğretmenlere kendi siyasi fikrine yakın eğitim sendikasına üye olmaları için baskı yaptığına ilişkin pek çok şikayet geliyor. Yasalara göre müdürlerin ve idarecilerin personele hiçbir şekilde sendika baskısı yapmaya hakkı yok.

2.10.2018 - 10:00

Okunma Sayısı : 534

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Sivas Valiliği, sendika seçimleri ile sendika üyelikleri hususunda kurumlara gönderdiği yazıda uyarılarda bulundu. Valilik kurum idarecilerinin üyelik ve seçim konusunda tavsiyede, telkinde bulunulamayacağını vurguladı. Sivas Valisi Davut Gül imzalı 07.09.2018 tarihli 13957 sayılı Sendika Üyeliği ve Seçimleri Hakkında konulu resmi yazı kurumlara gönderilirken Valilik yazısında hatırlatmalarda bulunurken önemli uyarılarda yaptı.

 

İDARECİLER MÜDAHİL OLAMAZLAR
Valilik resmi yazısında kamu görevlilerinin ortak ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi için oluşturdukları sendika ve konfederasyonların kuruluşu, organları yetkileri ve faaliyetleri ile sendikada görev alacak kamu görevlilerinin hak ve sorumlulukları, sendika seçimleri ve organları 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ile düzenlenmiş olduğunu hatırlattı. 4688 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinde; sendikalara üye olmanın serbest olduğu, kamu görevlileri çalışanları iş yerinin girdiği hizmet kolunda kurulu bir sendikaya üye olabileceği, sendikaya üyeliğin kamu görevlisinin imzaladığı bir form ile sendikaya başvurması ve sendika yetkili organınca kabulü ile kazanılacağı, birden çok sendikaya üye olunamayacağı, Kanunun 16 ncı maddesinde her üyenin üyelikten serbestçe çekilebileceği hükmüne dikkat çekilen açıklamada idarecilerin sendika üyeliği konusunda personele telkinde bulunulmasının yasak olduğu belirtildi.

 

SORUŞTURMA AÇILACAK
Valilik tarafından “Kanunun kesin hükümlerine rağmen, bazı idarecilerin sendika seçimlerinde oylamaya müdahil oldukları, sendika üyeliği konusunda telkin ve tavsiyede bulundukları Valiliğimize muhtelif zamanlarda yapılan başvurulardan anlaşılmaktadır.” açıklaması yapılırken kamu idarecilerinin, sendika seçimleri ve üyelikleri ile ilgili herhangi bir konuda müdahil olmamaları istendi. Uyarılara ve kanunlara uymayan, bunlara tevessül eden yöneticiler hakkında Valilik makamınca gerekli soruşturma başlatılacağı ifade edilirken ayrıca ilgililer hakkında 4688 sayılı kanunun 38/b maddesi gereğince Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulacağı uyarısında da bulunuldu.

 

AYRIM YAPILAMAZ
Valilik açıklamasında personel arasında ayrım yapılamayacağını belirtirken açıklamada ” 4688 sayılı Kanunun 18 inci maddesinde ise kamu görevlileri, iş saatleri dışında veya işverenin izni ile iş saatleri içinde sendikaya Kanunda belirtilen faaliyetlerine katılmalarından dolayı farklı işleme tabi tutulamaz ve görevlerine son verilemez. Kamu işvereni, işyeri sendika temsilcisi, sendika işyeri temsilcisi, sendika il ve ilçe temsilcisi ile sendika ve sendika şube yöneticilerinin, işyerini sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmedikçe değiştiremez. Kamu işvereni kamu görevlileri arasında sendika üyesi olmaları veya olmamaları nedeniyle bir ayrım yapamayacağı ifade edilmiştir” ifadelerine yer verildi. Kaynak: ogretmenlericin.com


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.