Neden Matematik Öğreniyoruz?

Hiç düşündünüz mü matematiği günlük hayatımızda fark etmeden ne kadar çok kullanıyoruz. Peki hayatımızın içinde bu kadar çok kullandığımız bu bilimi neden sevmiyoruz?

2.10.2018 - 20:24

Okunma Sayısı : 2335

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Gamze ANDAÇ / gmzandac@gmail.com

Matematik hayatımızda hep vardı. Dolayısıyla bir keşif ürünüdür. Öğrenciler genel olarak matematiğe formüller ve işlemler bütünü olarak bakıyorlar. Fakat en önemlisi matematiğin düşünce ürünü olmasıdır. Ben düşünen herkesin matematik yapabileceğini iddia ediyorum. O halde insan düşünen bir varlık olduğuna göre herkes matematik yapabilir. Bir öğrencim bu açıklamanın üzerine bana bir soru yöneltiyor ve aramızda şöyle bir diyalog geçiyor.

 

-Hocam ben düşünebiliyorum ama matematiği yapamıyorum.
-Aslında matematiği yapıyorsun.
-Nasıl?
-Sabah uyandığında ilk ne yaparsın?
-Çalar saatimi kapatırım.
-Yani günün matematikle başlıyor. Peki sırasıyla yaptığın işlemlerdeki matematiği anlatır mısın?
-Kahvaltı hazırlıyorum. Omlet yapıyorum. Kaç tane yumurta kullanmalıyım?. Ekmeğin kaçta kaçını yersek hepimize yeter diye düşünüyorum. Okula geleceğim az bir zamanım kaldı. Dolmuşa bineceğim. Ne kadar para üstü alacağım diye hesap ediyorum. Derse giriyorum sıkılıyorum ve dersin bitmesine kaç dakika kaldı diye hesap ediyorum. Hocam daha devam edeyim mi?

Yeterli diyerek teşekkür ediyorum.


Devamında:
-Hocam bunlar dört işlem. Ben burada fonksiyon, sinüs, cosinüs, türev veya integral kullanmadım. Onları neden öğreniyoruz? diye merak ediyorum.
Ben ona tekrar soru soruyorum.
-Analitik düşünme becerisi nedir açıklar mısın?
-Bence mantıklı düşünme becerisi olsa gerek. Sorunlara akılcı çözümler üretmektir.
-Harika. Peki biz bunu hiçbir şey yapmadan sadece dört işlemle kazanabilir miyiz? Dört işlemde kendimizi yeterince zorlamıyoruz.Üst düzey beceriler kazanmıyoruz.

 

Matematikteki problemleri çözerken hangi konu olursa olsun. Bize ne verilmiş? Amacımız nedir? Sonuca nasıl ulaşırız? diye sorular sorup cevapları bulmaya çalışırız. Nasıl ki vücudumuzun sağlıklı olması için spor yapmamız gerekli ise beynin ve zihnin sağlıklı olabilmesi  için de matematik öğrenmemiz şarttır. Çünkü beyin hücreleri düşündükçe kendini yeniler. Bunu da en iyi, düşünme eyleminin en çok olduğu, matematikte görmekteyiz. Matematik düşünme sistemimizi  geliştirir. Problemlerle karşılaştığımızda farklı bakış açısı geliştirir ve çözüm üretmemizi sağlar.

 

Aslında matematik farkında olmasak da bize çok şey öğretir. Olaylara çok boyutlu bakmayı, sabretmeyi, merak etmeyi ve araştırmayı, düzenli ve sistemli olmayı öğretir ve bu becerileri geliştirmemizi sağlar.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.