OKUL WhatsApp GRUBUNA EKLENDİNİZ

Öğrencilerin ödevlerinin paylaşılması amacıyla kurulan WhatsApp grupları, çoğu zaman amacının dışına çıkabiliyor. Çocuğun katılmadığı gruplarda yapılan yazışmalar, ebeveynleri çocuklarının hayatına daha fazla müdahil olmaya iterken, çocuğun bireysel gelişim ve özgüven kazanımına zarar vermektedir. Veliler çocuklarının eğitim hayatını takip ederken, onların sorumluluk alanlarını daraltmakta olduklarının farkında bile değiller.

3.10.2018 - 20:23

Okunma Sayısı : 3162

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Ayşegül Bilsin / aysegulbilsin@ulusalegitim.com

Günümüz ebeveynleri çocuklarının hayatını kolaylaştırmak gibi iyi bir niyetle çıktıkları yolda, çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Yeni iletişim araçlarını da bu yönde kullanmak, hem çocuklarını takip etmek hem de onların ihtiyaçlarını karşılamak açısından önem taşımaktadır. 
 
Öğrencilerin okulda ne yaptıklarından haberdar olmak ve ödev bilgilerini paylaşmak için bazen öğretmen tarafından kurulan, bazen de velilerin kendi arasında kurduğu WhatsApp grupları da başlangıçta böylesi bir niyetle ortaya çıkmıştı. 
 
Zamanla amacının dışına çıkmaya başlayan bu gruplar, çocuklar ve veliler arasında, ardından öğretmene yansıtılan süreçte sorunlara yol açmaktadır.
 
Sorumluluk duygusunu köreltiyor
Ödevini takip etmek ya da öğretmenin istediği malzemeleri derste hazır bulundurmak öğrencinin temel görevlerindendir. WhatsApp grubundan çocuğun ödevini, ertesi gün okula götüreceklerini takip eden veli, çocuğunun sorumluluk duygusunun gelişmesinin önüne engel koyar.
 
Aileler çocuklarının ödevini unutursa endişesi yaşasalar da, çocuklarının ödevlerini yapmadığında bunun sonuçlarına katlanması gerektiğini yaşayarak öğrenmeleri gerektiği gerçeğini atlamaktadırlar.
 
Amaç sadece öğretmek değil ayrıca eğitmek de olduğundan öğretmenler, ödev verirken bunu sadece işlenen konunun pekişmesi için yapmamaktadırlar. Öğrenciye sorumluluk kazandırmak ve almış olduğu görevi yerine getirme bilincinin yerleştirilmesini sağlamak temel nedenlerdendir. Buna karşın bu sorumluluğu velilerin üstlenmesi, çocuğu her zorlukta ailesinden destek almaya iter.
 
Özgüven eksikliği
Kendi sorumluklarını takip etmeyen ve velisi tarafından sürekli ödevi ve okula götürecekleri hatırlatılan çocuk, kendi ayakları üstünde duramayacağı algısı geliştirebilir. Sürekli kendisine ne yapılacağı söylendiğinden kendi kararlarını alamaz hale gelir.
 
Kendini yetersiz ve beceriksiz hissetmeye başlayan çocuk, özgüven kaybı yaşar. Kendi yaşına uygun edineceği tecrübe ve doyumlardan mahrum kalır. 
 
Verilen görevi yapmak ve bunun sonucunda aldığı bir artı, onun yaşam deneyimine de konularak, hayatını zenginleştirecek bir unsur haline gelir. Hayatından doyum almaya başlar; çünkü bir amacı vardır.
 
İletişim Sorunları
Üstelik sınıf içinde yaşanan gerginliklerin veli grubunda sıcağı sıcağına paylaşılarak velilerin müdahalesi sonucunda çözülmeye çalışılması, insan ilişkilerini de olumsuz etkiler. Çocukların kendi aralarında halledebilecekleri konular, velilerin araya girmesiyle sosyal bir sorun haline gelebilir. 
 
Bu da çocukların arkadaşlarıyla ilişkilerinde daha kontrollü ve samimiyetten uzak davranışlar sergilemelerine yol açabilir.
 
Ayrıca veliler arasında yaşanan tartışmalar, sınıf huzurunu bozacak düzeye gelebilir ki, bu süreçte öğretmen enerjisini velilerin arasını düzeltmek için harcamak zorunda kalabilir.
 
Endişeyi arttırıyor
Yeni haberleşme teknolojileri yaygınlaşırken yaşanan enformasyon fazlalığı bireylerin kendilerini daha fazla yorgun hissetmesine yol açar. Diğer çocukların sorunlarını da gruptan takip eden veliler, kendi çocuklarının başına da aynı sorunların gelebileceğinden endişe duyar. Bu da ailelerin daha evhamlı ve tedirgin hale gelmesine yol açar.
 
Özetle
Çocuklarının iyiliğini amaçlayan veliler, çocukları için en sağlıklı yöntemi tercih etmelidir. Çocuklarının rolünü üstlenmek yerine, onların sınıfta bir birey olarak varlığını ortaya koyması ve öğrenciliğin gerektirdiklerini yerine getirmesi konusunda destek olmalıdır. Çocuğun kendi başına çözemediği konularda öğretmenle iletişime geçmelidir.  
 
Unutmayalım ki, başarılı çocuk yetiştirmek, o çocuğa sorumluluk duygusu kazandırmak ve karşılaştığı sorunları kendi çabalarıyla çözebilecek donanımı kazandırmakla mümkün olur.

Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.