Türkiye'nin ilk asansör akademisi

Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Türkiye'nin ilk Asansör Akademisi kuruldu.

27.10.2018 - 10:53

Okunma Sayısı : 389

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve ASFED arasında 28 Mart 2018'de imzalanan ‘Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ ile Türkiye'de ilk defa asansör sistemlerindeki yeni teknolojiler mesleki ve teknik Anadolu liselerine taşındı. Protokol kapsamında, Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Eskişehir Tepebaşı Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Kayseri Kocasinan Ayşe Baldöktü Mesleki Eğitim Merkezi'ne, öğretmen ve öğrencilerin gerçek üretim ve teknoloji ortamında eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmeleri amacıyla ASFED tarafından Asansör Akademisi oluşturulması kararlaştırıldı.

 

Federasyona bağlı faaliyet gösteren Merih Asansör, AKE Asansör Sistemleri ve ARKEL'in desteği ile altı atölyeden oluşan ilk Asansör Akademisi öncelikle Ankara'da Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kuruldu. Akademide öğrencilerin ve öğretmenlerin uygulamalı derslerini gerçek üretim ortamında yapabilmeleri için, ‘Asansör Kabin ve Kat-Kapı Montaj Atölyesi’, ‘Kuyu Montaj Atölyesi’, ‘Hidrolik-Pnomatik ve PLC Atölyesi’, ‘AKE Yürüyen Merdiven ve Raylı Sistemler Atölyesi’, ‘ARKEL Kumanda Pano ve Elektrik Sistemleri Atölyesi’ ile eğitim odası oluşturuldu.

 

Asansör Akademisi’nin açılışı, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu ve sektör temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. Numanoğlu, bütün okulların sektörün gelişim hızını yakalayabilecek düzeyde imkânlara kavuşturularak öğrenci ve öğretmenlerin gerekli yeterliliklere ulaşmasının, 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda belirlenen hedeflere ulaşma yolunda önemli adımlardan birisi olacağını söyledi. Akademinin kurulmasında ASFED Yönetim Kurulu ile ilgili firmaların, eğitime desteklerini esirgemeden maddi ve manevi her türlü desteği sağladığını anlatan Numanoğlu, mesleki eğitimde sektörle yapılan iş birliğinin artarak devam edeceğini belirtti.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.