Okul müdürünün mobbingine 5 bin TL tazminat

İzmir'de bir okul müdürünün, müdür yardımcısına uyguladığı mobbingden dolayı, Eğitim İş Sendikası İzmir avukatları tarafından açılan davada, idare mahkemesi Devletin 5 bin TL manevi tazminat cezası ödemesine karar verdi.

31.10.2018 - 10:22

Okunma Sayısı : 265

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Mahkeme tutanaklarına göre İzmir'de yaşanan olayda, bir okul müdürü müdür yardımcısına sistematik olarak mobbing uygulandı. Mobbing kapsamında; müdür yardımcısına, okulda başka müdür yardımcıları olmasına rağmen bütün ağır ve mesai alan görevlerin verildiği, koordinatörlük görevini diğer meslek dersi öğretmenlerine aktararak daha az ücret almasının sağlandığı, işlerini aksatmamasına rağmen uyarı yazısı yazdığı, okulda bulunmasına rağmen ek ders ücretinin kesildiği, merkezi sistem sınavlarında görev verilmediği, haksız ve asılsız soruşturmalar açıldığı, baskı ve yıldırma amaçlı 2 disiplin cezası verildiği tespitleri yer aldı.

 

Bu tespitler bağlamında, kaymakamlık, okul müdürüne "Uyarma" cezası verdi. Uyarma cezası sonrasında, mobbinge uğrayan müdür yardımcısı, manevi tazminat istedi, red cevabı üzerine de dava açıldı. İzmir İdare Mahkemesi, mobbing nedeniyle İzmir Valiliğinin 5 bin TL menevi tazminat cezası ödemesine karar verdi. Karar, İzmir Bölge İdare Mahkemesi kararı sonrasında kesinleşecek. Kaynak: Memurlar.net


 


 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.