Okullarda iller arası müsabakalara 'tasarruf' engeli

İzcilik ve halkoyunları başta olmak üzere çeşitli spor dallarında okullar arası düzenlenen spor müsabakaları, tasarraf tedbirleri kapsamında kaldırıldı.

2.11.2018 - 11:49

Okunma Sayısı : 327

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Memurlar.net'in konuyla ilgili haberi şöyle: "Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Okul İçi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Daire Başkanlığı 2011 yılında kaldırılmıştı. Böylece okullar arası spor müsabakalar, halkoyunları ve izcilik gibi bir çok faaliyete darbe vurulmuş oldu. Okullarda spor faaliyetleri yapılamadığı gibi izcilik faaliyetleri de sonlandırıldı. Daha sonra her türlü spor faaliyetlerinin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gerçekleştirileceği açıklandı. Ancak bu noktada ciddi sorunlar yaşanıyor. 

 

Çünkü bu tür müsabakalarda görevli öğretmenlere ödenen ücretler, yeterli olmadığı gibi çoğu zaman okulda bulunmaları halinde alacakları ek derslerin de altına düştü. Ayrıca yapılan harcamalara yönelik ödeneklerin geciktirilmesi ya da ödenmemesi sorunları söz konusu oldu. Şimdi de tasarruf tedbirleri adı altında iller arası müsabakaların kaldırıldığı bilgisi geldi. Yani her türlü spor müsabakası mahalli olarak yapılacak. Bu spora yeni bir darbe anlamına geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un birlikte açıkladığı Eğitimde Vizyon 2023 programının en önemli konularından biri olan öğrencilerin spor ve sanat faaliyetlerine yönlendirilmesi, teşvik edilmesi hatta ve hatta normal eğitim yapılan okullarda öğlene kadar akademik eğitim öğleden sonra bilimsel, sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetler yürütülmesi programda yer aldığı halde Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın böyle bir karar alması düşündürücü. 

 

Her defasında eğitimde tasarruf olmaz sözlerine ve Cumhurbaşkanının açıkladığı programa rağmen Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın müsabakaları mahalliye dönüştürmesi doğru bir yaklaşım değil. Bu vesileyle; - Milli Eğitim Bakanlığının bu alanla ilgili bir birim oluşturması (Okul İçi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Daire Başkanlığı gibi ) - Bu faaliyetlerde görev alan öğretmen ve yöneticilerin görevli izinli sayılmalarının yanı sıra ek ödeme yapılması, - İzcilik faaliyetlerinin yeniden eğitim öğretim sürecine yani okullara girmesi ve aktif kılınması, Yerinde bir uygulama olacaktır. Öncelikle; MEB bu duruma el koymalı ve spora vurulan darbeye son verilmesi için gerekli girişimlerde bulunarak Gençlik ve Spor Bakanlığının müsabakaların mahalli yapılması kararından geri döndürmelidir." Kaynak: Memurlar.net


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.