900 bin taşerona kadro veren devlet, 5 bin ücretli öğretmeni unuttu

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'üvey evlatları' ücretli öğretmenlerin yaşadığı mağduriyetler bitmek bilmiyor. Bu yılın başlarında seçimlerden önce yapılan 5 bin ücretli öğretmen atamasında prim gün ve KPSS şartı sebebiyle oluşan mağduriyetler giderilmedi. Mağdur Ücretli Öğretmenler Platformu, 900 bin taşeron işçiye kadro veren hükümete, 5 bin ücretli öğretmene de el uzatılması çağrısında bulundu.

30.11.2018 - 10:22

Okunma Sayısı : 1339

Yorum Sayısı : (1) yorum yapılmıştır.Ücretli Öğretmenler Platformu adına konu Milli Eğitim Bakanlığı'na sunulan dilekçe şöyle: 

 

KONU: 652 SAYILI KHK'NİN GEÇICİ 15. MADDESINE DAYANARAK YAPILAN 5.000 UCRETLI ÖĞRETMEN ATAMASINDA YAŞANAN MAĞDURIYET

 

Milli Egitim Eski Bakanı Sayın Ismet YILMAZ'ın 27.11.2017 tarihli “Devlet okullarında ek ders karşılığı çalışan ve 5 yılını doldurmuş ücretli öğretmenlerimizi KPSS puanı ve üç katı şartına bakılmaksızın mülâkata alıp bir nebze de olsa mağduriyetlerini gidereceğiz.” açıklamasıyla Torba Yasaya konulmuş , 652 Sayılı KHK'in geçici 15. Maddesi'yle 5.000 ücretli öğretmen ataması kararı 27 Mart 2018 tarihinde Meclis’te kabul edilip aynı gün Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. 

 

Başvuru şartları:


1. 540 (5 yıl) prim gününü tamamlamış olmak. 
2. 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında aktif olarak görev almış olmak. 
3. KPSS’den 50 puan ve üzeri almış olmak idi vb. idi.

Ancak,

1. Bu şartlardan prim gün sayısının her ilde farklı (16-30) hesaplanması, 

 

2. Kanunda “50 puan almış olma" ibaresi geçmiş olmasına karşın yönetmelikle 60 baraj puanı getirilmiş olmasından kaynaklı olarak yaşları ve prim gün sayısı yüksek olan tecrübeli birçok öğretmenimiz tercih dışı kalmış, kanun asıl amacından uzaklaşmıştır. Bu öğretmenlerimizin birçoğu kontenjanda olmasına karşın bu madde yüzünden tercih dışı kalmıştır. Liyakat esaslı çıkmış olan bu kanun, tecrübe ve uzun yıllar çalışmış olma amacından saparak KPSS bazlı bir atama olmuştur. 

 

Neticede bilgileri taze olup 2-3 yıl çalışmış olanlar atanmış, 10-15 yıl çalışmış olanlar bu haktan mahrum bırakılmışlardır. 

 

Netice itibariyle; 
Bütün şartları ziyadesiyle taşıyıp sayıları 5-6 bin civarında olan eğitimin vazgeçilmez ,gönüllü, vefakâr ve emektar bu öğretmenlerinin puan baz alınmaksızın atamalarının yapılıp haklarının iade edilmesi elzemdir. 900 bin taşeronu kadroya alan Devletimizin, bu bir avuç emektar, mağdur öğretmenini görüp tıpkı dershane öğretmenlerinin kadroya alındığı gibi (KPSS ve baraj puanı olmadan, prim esaslı) bir yöntemle gerekeni yapacağına ve mağduriyetimizi gidereceğine inancımız tamdır. 

 

Saygılarımızla...

Mağdur Ücretli Öğretmenler Platformu Adına 
Mehmet Halis EKMEN / Türkçe Öğretmeni


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (1) yorum yapılmıştır.


  • Bilal

    13 Aralık 2018 Perşembe

    Çok hata yapıldı çook. Ben dahil tanıdığım hiçbir ücretli öğretmen atanmadı. 5bin kadro nerelere gitti Allah bilir. Haksızlık var ortada, umarım hükümetimiz seçim öncesi arkada kalan 5bin ücretli emektarı unutmazda yeni kadro açar.

Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.