Japonya'dan sıra dışı bir anaokulu örneği...

Okul mimarisi sizce nasıl olmalı? Dünyada yaklaşık 100 yıldır kullanılan klasik okul binaları ve iç dizaynı artık değişmeye başladı. Farklı ülkelerde, eğitim bilimciler tarafından tasarlanan şaşırtıcı okul binaları boy gösteriyor. Japonya'da hizmet veren bir anaokulu da sıra dışı mimarisiyle dikkat çekiyor.

5.12.2018 - 00:38

Okunma Sayısı : 756

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Oyun ve eğlence dolu anaokulu projeleri alanında uzmanlaşan HIBINOSEKKEI + youji no shiro firması Japonya’nın Nagazaki kenti yakınlarında bulunan OB Anaokulu’nu tasarladı. Okyanus yakınında, dağlarla çevrili bir manzarada bulunan anaokulu, “iç mekan” kullanımı stratejisine güzel bir örnek. Oyun ve öğrenmenin el ele gittiği OB Anaokulu’nda, çeşitli bölmeler boşlukların en iyi şekilde doldurulmasıyla elde edilmiş. Okulda, ferah bir kafeterya, açık ve kapalı yemek terası ile birleştirilmiş. İki katı da camekan olan binada çatının kendi çıkıntısıyla elde edilen görüntü de tasarımı güçlendiriyor.

 

 

Tek renkliliği ve kutu görünümü, okulun normal anaokulu tasarımlarından ayırt edici özelliği. Yaratıcılık ve hareket vurgusu, tüm tasarım boyunca kendini gösteriyor. Bu anaokulunda uzun bir merdivenin yanı sıra sadece çocukların ipten yapılmış bir tünelden çıkarak ulaştıkları bir yüzü okyanusa bakan bir çatı terası ile karşılaşabilirsiniz. Yazı tahtası olarak kullanılan duvarlar, ev şeklinde gizlenme köşeleri, çatıdaki oyun alanları ile bu tasarım, çocukların fiziksel dayanıklılığının, dikkatinin ve kendi kendine öğrenmesinin nasıl geliştirileceğine dair güzel bir örnek.

 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.