Müdürden okula ‘kuş parkı’

Aydın'da bir ilkokul müdürü, çocuklara hayvan sevgisi aşılamak için okul bahçesine 20 farklı türden 50 kuşun yaşadığı ‘Sevimli Kanatlar Parkı’ oluşturdu. Kuş sesleri arasında ders yapılan ‘Eko-Okul’ unvanlı okulda, okul müdürü de ‘Sera’ adını verdiği papağanı omuzuna alarak sınıfları dolaşıyor.

12.12.2018 - 10:16

Okunma Sayısı : 415

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Aydın'ın Didim ilçesi Akbük Mahallesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Nurullah Kocabıyık İlkokulu’nun müdürü İbrahim Karamanlıoğlu, dört yıl önce öğrencilere "İmkânınız olsaydı hangi hayvanı beslemek daha çok hoşunuza giderdi?" sorusunu yöneltti. Öğrencilerin çoğunun "Kuş" cevabını vermesi üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve velilerin de desteğiyle okula kuş alınmaya başlandı. Çocukların hayvanları çok sevmesi üzerine Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile iletişime geçen okul yönetimi, bahçeye 20 farklı türden 50 kuşun barındığı ‘Sevimli Kanatlar Parkı’ yaptı. Okulun duvarları ve pencerelerini de çocukların sevdiği hayvanların resimleriyle süsleyen okul yönetimi, öğrencilerin keyifle ders işlediği bir ortam oluşturdu.

 

TENEFFÜSTE SOLUĞU KUŞLARIN YANINDA ALIYORLAR
Teneffüs zili çalınca koşarak hayvanların yanına giden öğrenciler, aralarında kanarya, bıldırcın, sülün ve papağanların da bulunduğu kuşları elleriyle besleyerek bakımlarını yapıyor. Okulun içinde bulunan akvaryumdaki balıklar da öğrencilerin ilgisini çekiyor.

 

Okulda beslediği ve ‘Sera’ adını verdiği papağanı omuzuna alarak sınıfları gezen Karamanlıoğlu, öğrencilerin mutluluğuna ortak oluyor. Kuş cıvıltılarının çocuk seslerine karıştığı okulun müdürü Karamanlıoğlu, hayvanları ve doğayı çok sevdiğini, öğrencilere de bunu aşılamak için çıktıkları bu yolda önemli başarılar elde ettiklerini söyledi.

 

‘KÜÇÜK YAŞTA HAYVAN SEVGİSİNİ AŞILIYORUZ’
‘Eko-Okul’ unvanına sahip olduklarını belirten Karamanlıoğlu, şöyle konuştu: "Çocuklarımız çok mutlu. Hayvan sevgisinin yanında onlara bakabilmenin sorumluluğunu da kazandırıyoruz. Çocuklarımız mutlu olunca biz daha mutlu oluyoruz. Evinde hayvan besleyemeyen çocuklarımız da burada besleyerek hayvan sevgisi kazanabiliyor. Projenin geri dönütleri de çok olumlu oldu. Çocuklarımızın yüzündeki mutluluğu görebiliyoruz. Okula seve seve geliyorlar. Onlar bizden daha fazla çevreci ve hayvan sevgisine sahip olmuş durumda. Bu da bizi gururlandırıyor."

 

‘KUŞLARLA VAKİT GEÇİRMEYİ ÇOK SEVİYORUM’
İkinci sınıf öğrencisi Kaan Ormantepe, kuşlarla vakit geçirmeyi çok sevdiğini belirterek, "Teneffüslerde onları ziyarete geliyoruz. Burada onlarla ilgilendikten sonra evimize de bir tane kuş aldık. Onu beslemeye çalışıyorum" dedi. Onur Mete Güçlü de hayvanlara yem vermenin çok keyifli olduğunu, onlarla ilgilenince kendisini çok mutlu hissettiğini söyledi. Kaynak: Hürriyet

 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.