97 bin öğretmen açığına karşın 20 bin atama yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen açığının 97 bin olduğunu açıkladı. Buna karşın sadece 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak.

12.12.2018 - 11:12

Okunma Sayısı : 245

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’in öğretmen atamalarına ilişkin verdiği soru önergesi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlandırıldı. Maksimum aylık bin 300 Türk Lirasına çalıştırılan ve çalıştıkları gün sayısına göre ayda en fazla 20 gün sigortalı gösterilen, kölelik düzeni olarak adlandırılan ücretli öğretmenlik sisteminin uygulamadan kaldırılıp kaldırılmayacağını sorgulayan Şevkin’in soru önergesine yanıt veren Bakan Selçuk, 97 bin 31 öğretmen açığı olmasına rağmen 20 bin öğretmen atanacağını söyledi.

 

MÜLAKATA USULSÜZLÜĞÜNE DEVAM
Şevkin, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın son açıklamasına göre, 20 bin öğretmenin atanması başvuru sayısına göre oldukça yetersizdir. Ayrıca toplamda 2 dakika süren mülakat sistemiyle atamaların gerçekleşmesi öğretmen adayları arasında tepkiye yol açmaktadır” demiş ve Türkiye’deki öğretmen açığı ile Şubat ayında atanacak öğretmen sayısındaki uçurumu sorgulamıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Öğretmen açığı 97 bin 31’dir. Bakanlığımız eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, Bakanlığımıza kullanım izni verilen kadro sınırlılığında karşılanabilmektedir. Bu kapsamda 2019 yılı Şubat ayında 20 bin öğretmenin atanması planlanmış olup söz konusu bu atamaya ilişkin takvim, Bakanlığımızın internet sayfasından yayınlanmıştır” ifadelerini kullandı. Sözleşmeli öğretmen atamalarındaki mülakat usulsüzlüğü iddialarını da geçiştiren Ziya Selçuk, bu soruya da yönetmeliklerle yanıt verdi. Kaynak: Hürriyet


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.