Liseliler, gözlüğe monte edilen ‘mouse’ geliştirdi

Lise öğrencileri, fiziksel engellilerin bilgisayar kullanımını kolaylaştırmak için gözlüğe monteli baş hareketleriyle kullanılabilen ‘engelsiz mouse’ yaptı.

15.12.2018 - 11:50

Okunma Sayısı : 369

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Hatay'ın Hassa ilçesindeki Aktepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, fiziksel yetersizliklerinden dolayı bilgisayar kullanmakta zorlanan, bilişimin kullanıldığı alanlarda iş bulma sorunu yaşayan engellilere kolaylık sağlayabilecek bir proje arayışına girdi. Kolu olmayan ya da felçli olup da kolunu kullanamayan engellilerin işlerini kolaylaştırmak için çalışan liseliler 100 lira harcayarak yeni mouse yaptı.

 

Genç mucitler, elektronik tasarım ve kodlama aşamalarından başarılı bir şekilde geçirerek kullanıma hazır hale getirdikleri mouse aparatını, bir gözlüğe monte ederek cihazın baş hareketleriyle çalışmasını sağladı.

 

PROJE İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTILAR
Okulun bilişim teknolojileri öğretmeni ve aynı zamanda projenin koordinatörlüğünü yürüten Mehmet Ragıp Özdemir, kullanıma hazır olan cihaza engelleri ortadan kaldırdığı için ‘engelsiz mouse’ adını verdiklerini söyledi. Öğrencilerinin uzun zamandır engelliler ve gazilere yönelik bir proje geliştirmeyi istediklerini ve bunun üzerine harekete geçtiklerini beliren Özdemir, şunları anlattı:

 

"Öğrencilerimiz aldıkları uygulamalı eğitimler sonucunda, sensör kartları ve geliştirme kartlarından böyle bir projeyi yapabileceklerini düşünerek yapmaya karar verdi. Projenin yazılım, tasarım ve elektronik tasarım aşamaları yaklaşık bir yıl sürdü. Bir yılın sonunda bu projeyi hayata geçirdik. Öğrencilerimiz gayet istekli ve hevesli. Bu projeyi geliştirmek için de geceli gündüzlü uzun bir zaman harcadılar. Projemiz, bir gözlük üzerine monte edilmiş çip ve mikroçiplerden oluşuyor. Bu mikroçipler kafa hareketlerine göre bilgisayarın mousena yönlendiriyor ve yaptığımız bir buton aracılığıyla da tıklama işlemini gerçekleştiriyoruz.

 

ÖZGÜRCE HAREKET EDİLEBİLECEK
Projeyi gerçekleştirirken geniş bir kullanım kitlesini hedefledik. Başını hareket ettirebilen herkes bu cihazı kullanabilecek. Kabloların insanın hareketini sınırlandırması nedeniyle cihazı özellikle kablosuz tasarladık. İster ayakta dururken, ister otururken isterse de yatarken istediğiniz pozisyonda, iş yaparken bile mouseun hareketlerini kontrol edebilirsiniz. Yaptığımız araştırmalar sonucunda bu tarz projeleri yapan, piyasada aktif bir şekilde bulunan herhangi bir ürün yok. Bu projenin benzerleri yurtdışında yapılıyor ama maliyeti oldukça yüksek. Yaklaşık 10 binlerce lira civarında. Yapılan benzer çalışmalarda bizim yaptığımız gibi kablosuz ve butonlu çalışma göremedik."

 

Özdemir, yaptıkları projeyi yıl sonunda TUBİTAK'ın da desteklediği bilim şenliğinde sergileyeceklerini söyledi.

 

DAHA RAHAT BİLGİSAYAR KULLANABİLECEKLER
11’inci sınıf öğrencilerinden Abdurrahman Antep, yaptıkları cihazı özellikle engelliler ve terörle mücadelede yaralanan gaziler için tasarladıklarını belirterek, şunları söyledi: "Bizim burada kendi gözümüzle bir savaş yaşandı, Zeytin Dalı Harekatı. Gazilerimiz, şehitlerimiz oldu. Gerek öğretmenlerimiz gerek okul idaremiz, bizlere her konuda gerekli destekleri veriyor. Bizler de gazilerimize, yanında olduğumuzu ifade etmek için onların daha rahat bilgisayar kullanabilmelerini sağlayacak böyle bir proje gerçekleştirdik."

 

GÜVENİ BOŞA ÇIKARMADIĞIMIZ İÇİN MUTLUYUZ
Projede görev alan öğrencilerden Ömer Faruk Can ise projeyi geliştirme safhasında öğretmen ve idarecilerinin kendilerine güvendiklerini, kendilerinin de bu güveni boşa çıkarmadıkları için mutlu olduklarını söyledi. Projeyle kendilerine imkân verilince neler yapabildiklerini gösterdiklerini anlatan Can, daha iyilerini yapmak istediklerini fakat maddi imkânlarının kısıtlı olduğunu söyledi. Kaynak: Hürriyet


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.