Tarım lisesi öğrencileri, köylülerden yerli tohum toplayıp üretime başladı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde bulunan Şehit Sacit Olcay Kabaklıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri okulun serasında yerli tohumla sebze üretimine başladı. Burada yetiştirilen ürünler, ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz dağıtılıyor.

17.12.2018 - 12:50

Okunma Sayısı : 14973

Yorum Sayısı : (5) yorum yapılmıştır.



'Ülkem İçin Üreteceğim' sloganıyla hayata geçirilen projede öğrenciler, belde ve köylerden toplanan yerli tohumları kullanarak mevsimine göre yetiştirdikleri marul, brokoli, lahana, ıspanak, maydanoz, soğan, domates, salatalık, biber ve patlıcanı ihtiyaç sahipleri ailelere ulaştırmak istedi. Bunun için Nebioğlu Belediyesi'nin desteğini alan ve serada yetiştirdikleri ürünleri poşetleyerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için zabıta görevlerine teslim eden öğrenciler, üretmenin ve paylaşmanın mutluluğunu yaşadı.

 

'ÖĞRENCİLERİMİZ MUTLU OLDULAR, ÖZ GÜVENLERİ ARTTI'
Okul müdürü Tekin Verim, uygulama sahası içerisinde yazlık ve kışlık ürünler yetiştirdiklerini, bunların sayısını her geçen gün arttırmaya çalıştıklarını söyledi. Öğrencilerin projenin sloganını benimsediklerini belirten Verim, "Maalesef gençlerimizde tüketen toplumun vermiş olduğu bir özenti oluşuyor, biz bunu kırmaya çalıştık. Üretmenin, üreten bir toplum ve gençlik olmanın önemini ön plana çıkarmaya çalıştık" dedi.

 

Ürünleri belde ve köylerden topladıkları yerli tohum kullanarak yetiştirmeye çalıştıklarını söyleyen Verim, şunları anlattı: "Aroması, tadı ve lezzeti bu bölgeye has sebze tohumlarını toplamaya çalıştık ve onları ürettik. Öğrencilerimizin kendi evlerinde tohum, fide ve topraktaki büyüme aşamasına kadar öğretmenimizin önderliğinde kendileri uyguladı. Kaymakamımız Serkan Keçeli'nin hibe ettiği serada öğrencilerimiz ürünlerini yetiştirmeye başlayınca daha mutlu oldular, öz güvenleri arttı ve bunu başarabileceklerine inandılar. 

 

Ürettiklerimizden tahminlerimizin üzerinde verim aldık. Biz de Belediye Başkanımız Ertan Aydoğan'la ortak bir projeye imza attık ve ürettiklerimizi beldedeki ihtiyaç sahipleri ailelere dağıtmak istedik. İhtiyaç sahibi insanlara ulaşmak, onların hayatlarına dokunabilmek öğrenciler açısından önemli. Gençlerimiz üretmenin, paylaşmanın ve yardımlaşmanın önemini anladı ve onlarla birlikte bizler de mutlu olduk. Üretim içerisinde olduğumuz sürece çok daha güzel günlerin ülkemizi bekleyeceğini canı gönülden inanıyoruz."


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (5) yorum yapılmıştır.


 • Nurhan

  1 Ocak 2019 Salı

  Bravo gençler, yüreğinize emeğinize sağlık. Ülkemizin geleceği sizsiniz. Geleceğimize sahip çıkın. Sekam sevgiler

 • Tülay Üstünel

  26 Aralık 2018 Çarşamba

  Bu tür meslek okullarının daha çok yaygınlaştırılmasını dilerim.

 • irem

  18 Aralık 2018 Salı

  Gurur duydum. Can-ı gönülden alkışlıyorum bu hareketi ilgili bütün okullarda müfredat olarak eklenmesini diliyorum.

 • İsmail Kozak

  18 Aralık 2018 Salı

  Sizi yetistirenlere selam olsun. Haklarımız var ise helâl olsun. Emeğinize ve yüreğinize sağlık. O gençlerin ellerinden

 • İsmail Kozak

  18 Aralık 2018 Salı

  Sizi yetistirenlere selam olsun. Haklarımız var ise helâl olsun. Emeğinize ve yüreğinize sağlık. O gençlerin ellerinden

Yorum Yapın





ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.