LGS'de başarı formülü: Puzzle, çizgi roman ve ALES kitabı

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl ilki yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ile ilgili öğrenci başarı araştırması yaptı. Sonuçlara göre öğrencilerin en başarılı olduğu alan Türkçe, en zayıf oldukları alan ise Matematik. Annenin eğitim durumu ise çocuğun başarısını direkt olarak etkiliyor. Eğitim uzmanları çocukların yeni sistemde başarılı olması için 3 altın kuralı öneriyor.

19.12.2018 - 11:28

Okunma Sayısı : 450

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır."Çocuklarınıza her okul dönemi için bir puzzle alın. Çizgi roman okutun." Bu uyarılar çocukları LGS'ye girecek olan aileler için. Uyarıların kaynağı ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yıl ilki yapılan LGS'ye giren öğrencilerin performans araştırması. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar çarpıcı. İlk belirlemeye göre, okul başarı puanı ile merkezi sınav puanları arasında güçlü bir etki var. Öğrenciler en yüksek başarıyı 16,48 ortalama ile Türkçe'de gösteriyor. En düşük başarı alanı ise 6,99 ortalama ile matematikte. 

 

Eğitim uzmanı Ayhan Korkmaz'a göre bunun nedeni matematiğe olan ön yargı. Araştırmaya göre annenin eğitim durumu, çocuğun başarısı üstündeki en büyük belirleyicilerden biri. Annesi ilkokul mezunu olan bir öğrenci ile lisansüstü eğitime sahip annenin çocukları arasında 60 puan fark bulundu.

 

Başarı için 3 altın kural
Eğitim uzmanı Ayhan Korkmaz, LGS'nin geçmiş örnekleri olmadığının altını çizdi ve öğrenciler için ailelere üç altın kural önerdi; puzzle, çizgi roman ve ALES kitabı.

 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.