İşte gerçek mandıra filozofu

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde yaşayan Duran Bircan (23), Mandıra Filozofu filminin kahramanını andırıyor. Ama bir farkla, kurmaca bir karakter değil doğrudan hayatın içinde... Üniversiteyi bitirince KPSS'ye hazırlanmak yerine köyüne dönmüş ve hayvancılık yapmaya başlamış... Bir taraftan koyunlarına bakıyor, bir taraftan da kitaplarını elinden bırakmıyor...

5.1.2019 - 09:54

Okunma Sayısı : 860

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Duran Bircan, Cumhuriyet Üniversitesi Maliye Bölümünden 2016 yılında mezun olmuş. Bölümüyle ilgili fazla atama olmamasından dolayı kendi işini kurmaya karar verip memleketi olan Kayseri'nin Yahyalı ilçesi Kirazlı köyüne dönmüş.

 

Kırsal kesimde pek görülmeye alışılmamış uzun, kıvırcık saçları ve kitaplarıyla "Mandıra filozofu" filmindeki karakteri anımsatan Bircan, üretime katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyor.

 

Önceleri az sayıyla hayvancılığa başlayan Bircan, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), TARSİM ve Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliğinin ortaklığında yürütülen 300 koyun projesinden yararlanmaya hak kazandı.

 

Yahyalı'nın dağlarında türküler söyleyerek 300 küçükbaş hayvana çobanlık yapan Bircan, üniversiteyi bitirdikten sonra şehirden köye göçmeye karar verdiklerini anlattı. Köyünde küçükbaş hayvancılık yapmaya başladığını belirten Bircan, şunları söyledi:

 

"Bundan sonra elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. Devletime nasıl katkı verebilirsem katkı yapacağım. Üniversiteyi bitirince 'Ticaret olarak ne yapabilirim?' diye düşünmeye başlamıştım. Aslında bu ata mesleğimiz. Ailem önceden de hayvancılık yapıyordu, bazı sebeplerden dolayı bırakmamız gerekmişti. İmkanlar el verince ben bu işi yeniden yapmak istedim. Benim yaşıtım olan insanlar boş bir bölüm okumak yerine kendi işlerini kurmaya çalışsınlar. Ailem beni destekledi, yoksa bu işe cesaret edemezdim. KPSS var, işe girmek zor, bu nedenle insanlar artık tarıma, hayvancılığa yöneliyor. Herkes üniversite okuyacak diye bir şey yok. Sabah, akşam hayvanların su ve yemlerini veriyoruz. Güzel havalarda otlatıyorum."

 

Farklı tarzından dolayı hayvancılık yapmasına insanların şaşırdığını ifade eden Bircan, "Daha çok öğrenciyim sanıyorlar. Ya da yurt dışından gelmiş bir turist sanıyorlar. Saçlarımı önceden uzatmıştım, bir ara kestim, tekrar uzatmaya başladım." dedi. Bircan, maddi imkanı olan ve doğayı seven herkese hayvancılıkla uğraşmayı tavsiye ettiğini dile getirdi. Kaynak: Milliyet


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.