Ay'ın karanlık yüzü, neden bu kadar önemli?

Biz, marketlerde ücretli poşet, asgari ücret ve seçimler gibi kısır tartışmalarla günlerimizi geçirirken dünya başka şeyleri konuşuyor... Çin, Ay'ın dünyadan görünmeyen karanlık/arka yüzüne keşif aracı indirdi... İnsanlık 50 yıl sonra, Ay'ı yeniden keşfe çıktı... Peki ayın diğer yüzü neden bu kadar önemli? ABD, Rusya, Çin ve Hindistan rekabeti neden uzaya taşıma kararı aldı?

5.1.2019 - 15:37

Okunma Sayısı : 852

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.İnsanoğlu, 50 yıl sonra Ay'ı yeniden keşfetmeye başladı... Ancak bu kez rota Neil Armstrong'un ABD bayrağını diktiği taraf değil, Ay'ın pek bilinmeyen diğer tarafı, karanlık yüzeyi...  

 

Çin'in insansız keşif aracı Chang-4, geçtiğimiz çarşamba günü Ay'ın dünyadan görünmeyen karanlık yüzüne başaralı bir iniş gerçekleştirdi. Aracın içinde bulunan keşif robotları kumlu Ay toprağı üzerinde gezinti yaptı. Uzay aracı, kraterlerle kaplı ay yüzeyinde keşfedilmemiş araziye incelemek için tasarlanmış çeşitli aletler ve robotlarla doluydu...

 

Chang-4'ten dünyaya gönderilen ilk fotograflar etkileyici. Ay'ın güney kutbu yakınlarındaki bir kraterini gösteren kareler büyük ilgi çekti.

 

 

ABD, RUSYA, ÇİN, HİNDİSTAN UZAY REKABETİ
Ulusal hükümetler tarafından yürütülen uzay araştırmaları, başarı ve güç arayışı olarak başladı. 1950'lerde, Amerikalılar ve Ruslar (SSCB) arasında başlayan uzak rekabetine ilerleyen yıllarda Çin ve Hindistan da katıldı.

Ülkeler arasındaki uzay rekabeti, Luna 2 isimli Sovyet programıyla başladı. Sovyetler Birliği, ilk uyduyu Dünyadaki yörüngeye gönderdikten iki yıl sonra 1959'da Luna 2 programını başlattı. Luna 2, ayın çevresindeki radyasyon ortamını ölçmek için tasarlanmış birçok araç taşıyordu. Ay'ın yörüngesine yerleşen Luna 2 bir süre dünyaya sinyal gönderdi. Ancak daha sonra bir aksaklık çıktı ve araç Ay yüzeyine çarparak infilak etti. 

 

 

UZAY BOŞLUĞUNA ORAK-ÇEKİÇ
Ruslar, ideolojilerine uygun olarak Luna 2'nin içine çok sayıda orak-çekiçli metal kolye yerleştirmişti. Patlama sırasında bu kolyeler uzay boşluğa dağıldı...

Luna 2 görevini tamamladıktan iki gün sonra, Sovyet Başbakanı Nikita Kruşçev ABD'yi ziyaret etti. İngiliz tarihçi Robert Cavendish'in History Today dergisinde yazdığı gibi, Amerikalılar uzay görevinin siyasi ziyaretle koordine edildiğinden şüpheleniyorlardı... ABD ise Sovyetler Birliği'nin uzay zaferine on yıl sonra, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'i aya indirerek cevap verdi. 

 

 

ÇİN'İN UZAY YOLCULUĞU 
Sovyetler Birliği, Sputnik’i başlattıktan sonra Çin Başkanı Mao Zedong, ülkesindeki bilim insanlarına kendi uydularını hazırlamaları talimatını verdi. Ancak Çin böyle bir teknolojiye henüz sahip değildi...

Çin, uzay yarışına dahil olmak için uzun süre bekledi... İlk uzay programını 2003'te başlayan Çin Komünist Partisi, 2007'de Ay'ın etrafında mürettebatsız bir uzay aracı gönderdi. 2011'de ilk uzya istasyonunu kurdu, 2016'da ikincisi geldi. 2018 yılında Çin, uzaya diğer tüm ülkelerden daha fazla roket fırlattı. 2019'un ikinci gününde ise ilk insansız uzay aracını Ay yüzeyine indirmeyi başardı.

YENİ HEDEF MARS
Çin'in gelecek için daha cesur planları var. 2021'in başlarında Mars'a uzay aracı göndermek... Eğer başarılı olursa Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra Mars'a giden ikinci ülke olacak. 2030 yılına kadar da Ay'a astronotları çıkarmak istiyor.

Aya inen Chang-4'ün baş tasarımcısı Wu Weiren, “Bilinmeyen dünyayı keşfetmek insan doğası. Bizim neslimiz ve bir sonraki neslin yapması gereken şey budur.” diyor. 

 

 

UZAY MADENCİLİĞİ
Çin’in uzay başarıları, Apollo ve Vostok programlarının 1960’larda olduğu kadar sembolik ve stratejik. Özellikle şu anda, Avrupa, Rusya, Hindistan ve en son ABD’deki uzay ajansları, Ay keşiflerine büyük önem vermeye başladı.

Uzayın küresel güçleri, önce Ay'da başarılabilirse daha sonra Mars'ta madencilik yapmak ve insanların yaşayabileceği koloni-şehirler kurmak istiyor... 
Yararlanılan kaynak: https://www.theatlantic.com/science/archive/2019/01/far-side-moon-china/579349/


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.