Geleceğin en popüler meslekleri

Teknolojideki değişim, işgücü talebini de kökten değiştiriyor. Şuanda geçerli olan mesleklerin büyük bölümü önümüzdeki 5-10 sene içinde yerini pek duymadığımız bilmediğimiz yeni mesleklere bırakacak. Gelecekte çocuklarımızı işsiz kalmamaları için onları şimdiden bu alanlara kanalize edebiliriz. Onlar neler mi? Yazılım, bilişim teknolojileri, siber güvenlik, robotik, veri analizi ve mekatronik...

7.1.2019 - 11:12

Okunma Sayısı : 439

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Bahçıvan Türkiye'nin güçlü olmasının yolunun milli teknolojiden geçtiğini söyledi. Erdal Bahçıvan rekabet içinde kalabilmek ve orta gelir tuzağını aşabilmek için sanayinin inovasyon yetkinliğinin artırılması gerektiğini söyledi. Bahçıvan, teknolojiye, Ar-Ge'ye daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirterek, şöyle dedi:


BU ALANLARDA NİTELİKLİ İŞGÜCÜ GEREKİYOR
"Bunu yaparken eğitimi ve yetişmiş nitelikli iş gücünü de unutmamak gerek. Eş güdümlü olarak yazılım, bilişim teknolojileri, siber güvenlik, robotik, veri analizi ve mekatronik gibi ihtiyaç duyulan yeni meslek alanlarında nitelikli iş gücünü de yetiştirmemiz gerekiyor. Her şeyden önce bağımsız bir ülke için milli savunmanın arka planında yer alan sanayi ve teknoloji altyapısının da yerli ve milli kaynaklardan karşılanması hayati bir koşuldur. Son dönemde bu vizyon doğrultusunda umut verici ve olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmelerin odağında sadece savunma sanayi değil; katma değeri yüksek tüm diğer sektörlerde, yurtiçi sanayinin uluslararası pazarlara entegre olarak geliştirilmesi, yüksek teknolojili ürünlerin sanayi ve ihracattaki payının artırılması çok önemli."


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.