Öğrenciniz sınıfta uyuyakalsa tepkiniz ne olurdu?

Her gün sabah erkenden kalkıp hazırlanıp okula gitmek ve derse katılmak hem öğrenciler hem de öğretmenler için oldukça zor. Sınıfta bir öğrenciniz yorgunluktan kafasını sıraya dayayıp uyuyakalsa nasıl tepki verirsiniz? Öğrencisi uyuyan bir öğretmenin gösterdiği tavır ve bu konuyla ilgili yazdığı metin tüm eğitimcilere örnek niteliğinde..

7.1.2019 - 16:29

Okunma Sayısı : 571

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Okulda bir öğrencisi uyuya kalan Monte Syrie isimli lise öğretmeni olaya çok farklı bir gözle bakıyor. Syrie, öğrencisi Meg derste uyuyakaldığında bunu neden üzerine alınmadığını ve onu uyandırmadığını Twitter’da uzun uzun anlattı. İşte o metin:

 

“Meg dün sınıfta uyuyakaldı. Buna izin verdim. Hiç üzerime alınmadım. Sıfır saat matematik dersi, yapılması gereken çiftlik işleri, 4×400 m koşusuna katılmış olmanın yorgunluğu, ergenlik sıkıntıları ve uğraşması gereken daha pek çok derdi var. Benim dersim onun hayatının sadece bir parçası, bütün hayatı değil. 

 

Hayır, dün derste zamanını akıllıca kullanmadı. Ödevini teslim etmedi. Bunu biliyordu. Bunu ben de biliyordum ama onun bu yüzden herkesin içinde yerin dibine sokmadım. Buna gerek yoktu. Dün akşam 9’da bana bir e-mail attı. Kendi hesabından.

 

Biliyorum, hepimiz bir şekilde her şeyin doğru bir yolu olduğunu ve bir öğrencinin sınıfta uyumasına izin vermenin sınırları aştığını düşünüyoruz. Anlıyorum ve bunu rutinin kalıcı bir parçası haline getirmeyi önermiyorum. Ama bazen içgüdülerimize güvenmeyi öneriyorum. Bu, alışılmışın dışında bir şeyler yapmak anlamına gelse bile. Hatta belki özellikle alışılmışın dışında bir şey olduğunda. Çünkü “alışılmış olanın”, çocukları her zaman en çok düşünen şey olduğuna inanmıyorum. 

 

Meg başka bir sınıfta olsaydı, derste uyuduğu için ceza ve ödevini yapmadığı için sıfır alabilirdi. Ama başka bir sınıfta değildi. Benim sınıfımdaydı. Ve sınıfımda yapabileceğim pek çok şey var. Dışarıdaki dünyayı kontrol edemem. Günün ilerleyen saatlerinde Meg’e bir matematik dersi daha veremem. Çiftliğindeki atlarını (çok sayıda atı var) sabah ya da akşam besleyemem. Onun adına yarışta koşamam. Ergenlik sorunlarını yok edemem. 

 

Ama onu biraz rahat bırakabilirim. Dün derste uyuyakaldığında kabalık ya da saygısızlık etmiyordu. Sadece yorgundu. Ben de onu rahat bıraktım. Bunu yapabilirim. Ve inanıyorum ki sonunda bunun bir karşılığı olacaktır. Buna inanmalıyım, yoksa hayatım koca bir yalana dönüşür.

 

Ve oldu. Meg ödevini yaptı. Üstelik şans eseri bu sabah 6.45’te markette karşılaştığımızda bunu bana gururla söyledi. 7.10’daki matematik dersinden önce kahvaltılık bir şeyler alıyordu. Sabahın 5’inden beri evdeki işleri halletmek için ayaktaydı.” 

 

Kaynak: https://www.upworthy.com/this-teacher-s-reaction-to-a-sleeping-student-has-gone-viral-for-all-the-right-reasons?c=ufb3&fbclid=IwAR1EFZTN0jyET0vYMKx0shfrRir5QO_iAG2IPVKZ1e2CDcmy13anz3QFKMU

 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.