Sınıfta yaratıcılığı nasıl geliştirebiliriz?

Zaman içinde, okullar yaratıcılıktan gittikçe uzaklaştı. Eğitim sistemi, sanayileşmenin getirdiği standartlaşmaya yenik düşmüş durumda. Çocuklar tek düze, tek tip bireyler olarak mezun ediliyor. Oysa her birinin farklı yetenekleri, yaratıcı yetkinlikleri var. Sistem bizi her ne kadar kısıtlasa da mümkün olduğunca sınıfta çocukların yaratıcı yönlerini destekleyebilir, geliştirebilir. Peki bunu nasıl yapacağız?

8.1.2019 - 15:26

Okunma Sayısı : 389

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Aslında bütün çocuklar yaratıcıdır. Akılları, hayal güçleri sonsuzdur. Oysa okullarda herşeyi standardize ederek, onların hayal güçlerini, yani yaratıcılıklarını öldürüyoruz... Okullarda yaratıcılığı teşvik etmek için neler yapabiliriz. İşte basit öneriler...

 

YARATICILIK ÖĞRETİLEBİLİR
Yaratıcılık kesinlikle öğretilebilecek bir beceridir. Bir çocuğa yaratıcı olup olmadığını sorun, hepsi evet diyecektir. Fakat yetişkinler ise aynı soruya yaratıcı olmadıkları cevabını verecektir. Bunun sebebi, onlara okullarda yaratıcılığın öğretilmemesi... Sınıfınızdaki tüm çocukları yaratıcı düşünceye dahil etmeye çalışın.

 

ÖNCE SINIFTAN BAŞLAYIN
İlk olarak, sınıfınızı, yaratıcılığı besleyecek şekilde tasarlayın. Yaratıcı donanımlar ve araçlarla sınıfınızı donatabileceğiniz gibi, çok daha düşük maliyetlerle yaratıcılığın önemini anlatan posterler, broşürler de kullanabilirsiniz... Masalardan birini düşünme 'masası' haline getirebilirsiniz. Sınıfın bir köşesini drama için sahneye dönüştürebilirsiniz. 

 

ÇOCUKLAR ÖZGÜRCE SORU SORABİLSİN
Çocuklarda yaratıcılığı öldüren en büyük korku, 'acaba aptalca bir soru sorarım da öğretmenimin karşısında küçük mü düşerim' endişesidir. Bırakın tüm öğrenciler her soruyu istediği şekilde sorabilsin, korkmasın. Onlara sınıfınızın yaratıcı düşünme cenneti olduğunu hissettirin. Hiç bir sorunun aptalca olmadığını anlasınlar. Öğrencilerinize, ne kadar saçma olursa olsun yeni fikirleri paylaşma konusunda özgür olduklarını hissetmelerini sağlayın. Esneklik, yaratıcı düşünceye giden en kestirme yoldur.

 

ÖRNEK ROL MODELLER 
Belirli bir edebiyat ya da sanat dalında başarılı olmuş kişileri seçip onların bunu nasıl başardıklarını anlatabilirsiniz. Böylece öğrencilerinize örnek rol modeller sunabilirsiniz. 

Kaynak: https://ilslearningcorner.com/category/education-2/page/3/


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.