Çocuğuma alabileceğim en kötü 10 oyuncak

Oyuncak mağazaları, binlerce çeşit oyuncakla dolu... Peluşlar, ışık saçan robotlar, arabalar, silah ve savaş oyuncakları, bebekler, legolar, setler ve sayamadığımız bir dolu çeşit... Peki çocuğumuz için en uygun oyuncaklar neler? Gelin burada en uygununu değil de para verip satın aldığımız en kötü 10 oyuncağı sıralayalım... Aralarında öyleleri var ki, her evde bulunuyor...

9.1.2019 - 15:22

Okunma Sayısı : 596

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Oyuncaklar neden bu kadar önemli? Çünkü 'oyun ve oyuncak' çocuğun dilidir... Unutmayın, 1 ile 10 yaş arasında bir çocuğun beyni ve bedeni çok hızla gelişir ve bu dönemde öğrendiklerinin çoğu, gelecek yıllar boyunca öğreniminin ve kariyer gelişiminin geri kalanını etkiler.

 

Dev oyuncak mağazalarına giriyorsunuz ve ne alacağınıza karar veremiyorsunuz... Peki neden bu oyuncaklardan bazıları çocuğunuza satın alabileceğiniz en kötü oyuncaklar? Birincisi ve en önemlisi, bunlardan birçoğu çocuğunuzu kısıtlıyor...

 

REKLAM VE TRENDLERİN ETKİSİ
Reklamların ve trendlerin etkisiyle alınan ya da aldırılan bu oyuncalar aslında çocuğunuzun temel gelişim becerilerini önleyebilir ve hatta engelleyebilir.

 

Ne yazık ki bunlar arasında elektronik oyuncaklar liste başı... Bu oyuncakların birçoğu robotik kodlamayı öğretse de çocuklar bu cihazlarla çok fazla zaman harcıyor... Örneğin, parmak uçlarıyla dokunularak kullanılan tablet tarzı oyuncaklar ve bilgisayar oyunları çocuğunuzun kağıda sözcük yazması için gereken el-bilek kaslarının gelişimini engelliyor...

 

Ayrıca, video oyunları, çocukların ilişki kurma, konuşma ve dil ve motor planlama için ihtiyaç duyduğu duyusal motor gelişimine de sekte vuruyor. Çocuğunuz için “kötü” olan birçok oyuncak, fiziksel sağlıkları için zararlı olmayabilir ancak akademik gelişimlerini engelliyor olabilir. 

 

Bir çocuğun öğrenme gelişiminde gördüğümüz en yaygın sorunlardan bazıları şunlardır:

- Kelimelere harf ekler veya çıkarır.
- El yazısı çok kötüdür.
- Harfleri, kelimeleri ve hatta cümleleri atlar.
- Ne okuduklarını anlamazlar...
- Öğretmenin onlardan hangi görevleri veya ödevleri tamamlamasını istediklerini tam olarak hatırlamazlar.
 Matematik becerileri zayıftır.

 

İŞTE ÇOCUĞUNUZA ALABİLECEĞİNİZ EN KÖTÜ 10 OYUNCAK

 

 

AKÜLÜ-MOTORLU ARABALAR
Havalı mekanik kamyonlar, cipler, akülü oyuncak otomobiller eğlenceli olsa da aslında çocuğunuza bir faydası yoktur. Çocuğunuz içine oturur ve oyuncak kendi kendine gider... Çocuk bisikletteki gibi pedal çevirmez. Göz, el, ayak ve kolları ile koordinasyon kurmaya dengede kalmaya çalışmaz. Tam anlamıyla pasif kalır... Eğlenceli bile olsa bunun neresi iyi? 

 

OYUNCAK ROBOTLAR
Bu oyuncak robotlardan gelişmiş özellikler taşıyanları çocukların robotik kodlamayı öğrenmeleri için faydalı olabilir. Ancak unutmayın bu tür oyuncakların, el yazısı ve kalem tutuşu için kritik önem taşıyan ince motor gelişimine yönelik çocuklarınıza bir faydası yoktur.  

 

İNTERAKTİF PELUŞ OYUNCAKLAR
Bazı doldurulmuş hayvanlar, örneğin kuklalar gibi yaratıcı oyunlar için mükemmeldir. Bununla birlikte, bu doldurulmuş hayvan sadece çocuğunuzun bileğinin etrafında dolaşır ve çocuğa deneyimlemesini istediğimiz sosyal etkileşimi veya iki yönlü iletişimi sağlamaz.

 

 

YUMURTADAN ÇIKAN OYUNCAKLAR
Yumurtadan çıkan oyuncaklar, çocuklar için en iyi öğrenme seçeneği değildir. Oyuncağın yumurtadan çıkmasını ve büyümesini izlemekten başka pek bir değeri yoktur. Oyuncakları ve diğer nesneleri kullanırken çocuğa dokunsal ve duyusal-motor deneyimleri kazandırmak önemlidir.

 

 

TABLETLER
Çocuk büyürken ve gelişirken elektronik cihazlardan mümkün olduğu kadar uzak durulmasını önemsiyoruz. Üç boyutlu nesneleri (bloklar, bulmacalar vb.) değiştiren iki boyutlu cihazlar (ekranlar), çocuğun gördüklerini, duyduklarını ve hissettiklerini işlemelerine yardımcı olmaz.

 

 

UZAKTAN KUMANDALI ARABALAR
Uzaktan kumandalı arabalar, çocuklara problem çözme fırsatları, duyusal deneyimler veya yaratıcı oyun imkanı sunmaz.

 

 

IŞIKLI TABANCALAR - SİLAHLAR
Bu tip oyuncaklar çocuğu tam anlamıyla pasif hale getiriyor. Bir şeyleri fırlatmak, isabet ettirmek gibi becerileri kazanmalarına yönelik hiç bir işlevi yok..

 

MASKELER
Bu tür oyuncaklar şu anda çocuklar arasında neyin popüler olduğuna bağlı olarak değişiyor. Örümcek Adam, Batman, Kara Panter vb. Bu maske-kaskların bazıları ses ve ışık çıkarıyor ancak çocukların iki yönlü iletişim ve sosyal ilişki kurma gibi ihtiyaçlarına cevap vermiyor.

 

STAR WARS DROİD MUCİT KİTİ 
Bu oyuncak, havalı olsa da, çocuğun motor becerisi, el-göz koordinasyonu ve görsel motor becerilerini geliştirmek için uygun değil. Bu oyuncaklar, iPhone'a veya başka bir elektronik cihaza bağlanabiliyor, bu da daha iyi bir öğrenme gelişimi için kaçınmaya çalıştığımız bir şeydir.

 

İNTERAKTİF DİNAZOR 
Bu oyuncak eğlenceli görünüyor, ancak çocuğun dikkatini sadece kısa bir süre tutabilir. Yaratıcı oyunu teşvik edebilirken, çocuğun hareket etmesini kısıtlıyor aslında. Oyuncak konuşuyor ve büyüyor, ancak biz çocuğunuzun zıplamasını, sallanmasını, atlamasını, orta çizgiyi geçmesini ve ellerini ve ayaklarını kullanmasını sağlayacak oyuncaklar istiyoruz.

 

PEKİ HANGİ OYUNCAKLARI ALALIM?
Akülü araba yerine bisiklet: Üstüne binildiğinde kendi kendine giden akülü arabalar yerine çocuğunuzun pedal çevirip göz-el-ayak koordinasyonu kurarak dengede kalmayı öğreneceği bisikleti tercih edin...

 

Robot yerine elbise giydirilebilen bebekler: Piyasada küçük küçük parçalardan oluşup çeşitli kıyafetlerin, şapkaların, ayakkabıların, gözlüklerin giydirilip çıkarılabildiği oyuncak bebekler var. Bunlar çocuğun hayal gücünü ve motor kaslarını geliştirir.

 

 

Plastik toplar: Küçük plastik toplar çocukların hareket etmeleri, zıplamaları sağlar. Fırlatma, isabet ettirme ve koordinasyon yeteneklerini geliştirir.

 

Blok oyuncaklar: Lego olarak da  bilinen bu oyuncaklar çocukların el-göz koordinasyonu, görsel motor, ince motor ve hayal gücü gelişimi için çok faydalıdır. 

 

 

Alet setleri: El alet setleri, çocuğunuzun motor gelişimini olumlu etkiler. Oyuncak çekiç, çivi, vida ve tornavida kullanmak çocuğunuzu hem eğlendirir hem de geliştirir.

 

Kaynak: https://ilslearningcorner.com/2018-12-learning-toys-10-of-the-worst-toys-for-your-childs-learning-development/


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.