Yapay zeka, öğretmenleri işsiz mi bırakacak?

Robotları, düşünüp ve öğrenebilen cihazlara dönüştüren yapay zeka teknolojisi belki de en çok eğitim alanında kullanılacak. Peki düşünebilen robotlar öğretmenlerin yerini alabilir mi? Uzmanlar, öğretmenin tam olarak yerini alamayacağını ancak öğretmen ihtiyacını azaltabileceğini düşünüyor. Teknoloji, atanamayan yüzbinlerce öğretmenin yanına yenilerini ekleyecek..

10.1.2019 - 10:06

Okunma Sayısı : 485

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Say yapay zekanın eğitimde kullanılması hakkında bilgi verdi. Say, "Yapay zekayı insanların eğitiminde faydalı olacak şekilde tasarlarsak olumlu bir şey yapılmış olur" dedi.

 

Say, Edirne Barosu tarafından "Yapay Zeka" konulu konferansta konuştu. Say, yapay zeka ve teknolojinin doğru kullanıldığında eğitim ve öğrenme açısından önemli faydaları olduğunu vurguladı. Say, yapay zekanın bazı durumlarda öğretmenlerin materyal hazırlamasında yardımcı olabileceğini, ancak öğretmenleri işsiz bırakmayacağını ifade eden Say şunları aktardı:

 

"Ama sayılarını azalma ihtimali var. Yapay zekayı insanların eğitiminde faydalı olacak şekilde tasarlarsak olumlu bir şey yapılmış olur. Öğrenme açısından harika bir çağda yaşıyoruz. 'Ben bunu bilmiyorum' deme hakkının olmadığı bir çağda yaşıyoruz. Telefonla iki saat sosyal medyaya bakacak zaman varsa onu biraz azaltıp bir şeyler öğrenmek için kullanmak fena fikir olmayabilir."

 

Edirne Barosu Başkanı Alper Pınar da yapay zekanın zaman içerisinde yaşamın bir parçası olduğunu ve yapay zeka kullanarak hazırlanan programların hukuk alanında da avukatlar için faydalı olduğunu söyledi.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.