İş başvurusu hangi ayda yapılmalı?

Araştırmalara göre iş başvurusu yapmak için en iyi ay ocak. Ocak ayında iş alımları için karar verme süreci daha hızlı işliyor.

10.1.2019 - 10:27

Okunma Sayısı : 401

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.BBC Türkçe’de yayınlanan bir makalede, hangi ayda hangi işleri yapmanın daha iyi olduğunu incelendi. Bu çalışmaya göre ocak ayı, iş başvurusu yapmak için yılın en iyi zamanı. Yeni bir yıla yeni bir işle başlama isteğinden dolayı Ocak ayında Google'da iş aramaları yoğunlaşıyor. Ancak diğer aylara kıyasla bu aramaların çok azı gerçek iş başvurularına dönüşüyor.

 

Bu nedenle Ocak ayı iş başvurusu yapmak için en uygun ay denebilir. Ocak-Haziran arası dönemdeki iş başvuruları, Temmuz-Aralık arasındakine kıyasla yüzde 14 daha az. Bu durum, üniversite mezuniyetlerinin çoğunlukla yaz aylarında olmasından kaynaklanıyor. Böylece sonbaharda iş arayanların sayısı artıyor.

 

KARAR VERME SÜRECİ HIZLI İŞLİYOR
Ayrıca Ocak ayında tatilde olanların sayısı az olduğundan iş alımları için karar verme süreci daha hızlı işliyor. Şirketler o yıl yapılacak yeni istihdam için bütçeyi de genellikle bu ay netleştirmiş oluyor. Yıllık primler Aralık'ta alındığından çoğu insan iş değiştirmek için Ocak ayını bekliyor. Yani boş istihdam oranı bu ay artmış oluyor.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.