Okul kantininden servet çıktı: 9.3 milyon TL

ABD'de 1947 yılında 16 yaşındaki bir lise öğrencisi, yanlışlıkla üretilen ve çok nadir bulunan '1 cent'i okul kantininde para üstü olarak aldı. Yıllarca parayı saklayan adamın mirasında ortaya çıkan para, açık artırmayla rekor bir fiyata satıldı.

10.1.2019 - 11:18

Okunma Sayısı : 573

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.1947 yılında Massachusetts eyaletinde bir lise öğrencisi olan Don Lutes, Jr, okul kantininde yaptığı alışverişin ardından aldığı 1 cent'lik para üstünde bir farklılık olduğunu anlamıştı. 

 

1943 yılında, Lincoln kabartmasıyla basılan bu parayı diğerlerinden farklı kılan ise, üretildiği madde. 2. Dünya Savaşı sırasında artan bakır ihtiyacı nedeniyle dönemin 1 cent'leri her zaman olduğu gibi bakırdan değil, çelikten üretiliyordu. 

 

Lise öğrencisinin para üstü olarak aldığı bu para, bir hata sonucu çelik yerine bronz kullanılarak üretilmişti ve günümüze ulaşan nadir örneklerden biri olduğu için koleksiyonerlerin dikkatini fazlasıyla çekiyor. Don Lutes, bulduğu bu parayı 1958 yılında yetkili bir kuruluşa onaylattı. 

 

Geçtiğimiz Eylül ayında hayatını kaybeden Don Lutes'in 70 yıldan fazla sakladığı bu para, 'Heritage Auctions' isimli şirket tarafından açık artırmaya çıkarıldı.  120 bin dolardan başlayan açık artırma için koleksiyonerler yoğun ilgi gösterirken madeni para 1,7 milyon dolara (9,3 milyon TL) satıldı.


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.