43 markalı su incelendi: Bazılarıyla duş bile alınmaz

Bursa Teknik Üniversitesi'nden 4 akademisyen piyasada satılan 43 farklı markanın içme suyunu analiz etti. Sonuçlar dehşete düşürücü: Bir çoğunda kurşun, baryum ve stronsiyum gibi kanserojen maddeler sınır değerlerin üstünde. Hatta bazıları duşta bile kullanılmayacak kadar kötü...

10.1.2019 - 11:50

Okunma Sayısı : 6488

Yorum Sayısı : (5) yorum yapılmıştır.Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden 4 akademisyenin gerçekleştirdiği “Ambalajlı İçme Suyu Örneklerinde Ağır Metal Analizi ve Risk Değerlendirmesi” başlıklı analiz çalışması kapsamında 43 farklı markanın içme suyu örneği üzerinde 16 farklı ağır metalin analiz işlemi gerçekleştirildi. Anaziler 250 ml’lik plastik ambalajlı su örneğine yapıldı.

 

Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan habere göre su örnekleri içerisinde tespit edilen en yüksek ağır metal konsantrasyonları, baryum, kurşun, stronsiyum oldu. Sularda en yüksek oran olarak baryumda 366.08, kurşunda 0,80 ve stronsiyumda ise 6,01 ppB oranları ölçüldü. İçme suyu yoluyla maruz kalma dozunun baryum için en fazla 0,004, kurşun için 0,029 ve stronisyum için de 0,0012 mikrogram olduğu belirlendi.  

 

KANSER RİSKİ
Araştırmada, kurşun oranlarının ambalajlı içme sularında yetişkinler için 10-6’yı aşan kanserojen indeks aralığı sergilediğine vurgu yapılarak, “Ambalajlı içme suyu tüketmenin Pb(kurşun) seviyesine göre kanserojen risk oluşturduğu gözlenmektedir. Toplum sağlığının korunması açısından uygun kontrol tedbirlerinin alınması gerekmektedir. Sularda As, Pb, Mn, Cd, Cu, Hg Cr gibi ağır metallerin bulunması ciltte incelme, böbrek hasarı, karaciğer sirozu, sinir sisteminde ileti bozuklukları, gibi sorunlara yol açabilmektedir. Toplumun bir bölümünün, su ihtiyacını sağlıklı olduğuna güvenemediği için musluk suyu yerine ambalajlı sulardan karşıladığı bir gerçektir. Ambalajlanarak tüketime sunulan doğal kaynak suları ve içme sularının bakteri içermemesi kadar ağır metal bulunma durumu ve konsantrasyonu da önem arz etmektedir” ifadelerine yer verildi.

 

Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Ali Uğurlu, “Tespit edilen en yüksek baryum oranı korkutucu. Kurşun miktarı 0.010’un altında olması gerek ancak 8 katı çıkmış. Araştırma sonuçlarına göre bazı içme suları dördüncü derece su kalitesinde. Böyle bir ürün ancak banyoda kullanılır. Baryum (Ba), kurşun (Pb) ve stronsiyum (Sr) ağır metallerdir. Bu ağır metallarin kansorejen etkileri var. Bazı organlarda birikme, mutasyon, dejenerasyon etkileri söz konusu olabilir. Çünkü bu metaller vücutta birikme yapabiliyor. Ambalajlı su sektöründe korkunç derece denetimsizlik var. Standart dışı firmaların ruhsatları iptal edilmeli” ifadelerini kullandı.

 

ÇEVRESEL FAKTÖRLER
Araştırmada, şu bilgilere yer verildi: “Sudaki kirliliğin çoğu kimyasal kaynaklı. Sanayi atıkları, tarımsal ilaç atıkları, petrol su kimyasında önemli değişiklikler yapmaktadır Ayrıca doğal sular, mineral, cevher ve kayaçlarda etkileşim yoluyla ayrışmalara ve bu şekilde metallerin suya karışmasına sebep olabilirler. İçme suları da bu kaynaklardan temin edildiğinden kimyasal bileşimleri sürekli değişir.” Kaynak: Milliyet


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (5) yorum yapılmıştır.


 • Furkan

  11 Ocak 2019 Cuma

  Hangisi iyi hangisi kötü bilsek de ona göre alsak. Açıklamayacaklarsa niye araştırmışlar

 • Fatma

  10 Ocak 2019 Perşembe

  Markaları yazmadiniz yalan haber mi

 • Hediye

  10 Ocak 2019 Perşembe

  Hangi sular. Neden aciklamiyorsunuz. O zaman hic arastirdik diye ortaya cikmasaydiniz. Bende nihayet diye dusunmustum. Universite sesini cikardi bir konuda diye.

 • Belkıs Çetin

  10 Ocak 2019 Perşembe

  Tüm tehlikeleri yazmışsınız. Teşekkürler. Fakat hangi markalar olduğunu yazmamışsınız nerden bileceğiz kendimizi nasıl koruyacağız bu bilgilerin ne faydası olacak?

 • eyyup bulut

  10 Ocak 2019 Perşembe

  hangi markalar neden paylasilmiyor bu markalar

Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.