Sözleşmeli öğretmenler, alanlara iniyor

Türk Eğitim-Sen, sözleşmeli öğretmenliğe karşı 23 Ocak'ta Türkiye genelinde eylem yapacak.

12.1.2019 - 10:56

Okunma Sayısı : 279

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sözleşmeli öğretmen istihdamına karşı olduklarını belirterek, sendika olarak 2005 yılından beri sözleşmelilikle mücadele ettiklerini hatırlattı. 

 

Talip Geylan, sendikamızın etkili mücadelesi ile 4/B statüsünde çalıştırılanların 2011 yılında kadroya alındığını ifade ederek, “Hükümetin sözleşmelileri kadroya alması demek, hata yaptığını farketmesi demektir” dedi. 

 

Hükümetin 2016 yılında KHK yayınlayarak, yeniden sözleşmeli öğretmen istihdamını getirdiğini, bu kez sözleşmeli öğretmenlerin mülakatla alındığını ve 4+2 yıl çakılı çalıştırıldığını bildiren Geylan, “Yargı sürecini başlattık. Beklentimiz yargının talebimiz doğrultusunda karar vermesidir. Öte yandan binlerce öğretmen eşlerinden, çocuklarından ayrı yaşıyor. Bu, Anayasa’nın 41. Maddesine de aykırıdır. Talebimiz; sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması, kadroya alınana kadar da sözleşmeli öğretmenlere tayin hakkı verilmesidir. Bu ülkeyi yönetenler Anayasa’nın hiçbir maddesini ihlal yetkisine sahip değil ise, eş durumundan öğretmenlerimize tayin hakkı vermeme hakkına da sahip değildir” dedi. Genel Başkan 23 Ocak tarihinde sözleşmeli öğretmenler ile birlikte basın açıklaması yapacaklarını da belirtti.

 

 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.