Türkiye'nin ilk kadın inşaat mühendisi ve voleybolcusu

1945 yılında Anıtkabir inşaatının kontrol mühendisliği kendisine verildiğinde; "Ne mutlu ki; Türk kadınına çağdaşlık yolunu açan Atatürk’e olan minnet borcumun bir bölümünü ödeyebileceğim” demişti.

12.1.2019 - 16:11

Okunma Sayısı : 1302

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Adını belki duyanınız vardır.. Sabiha Rıfat Gürayman; İlk Türk kadın inşaat mühendisi… Ve dahası ilk kadın voleybolcümüz ... 

 

Manastırlı bir subayın, çok genç yaşta yetim kalan kızı… Mustafa Kemal’in manevi evlatlarındandı...

 

Fenerbahçe kadın voleybol takımının kuruluşu 1927’lere dayanır, lakin maç yapacak başka kadın takımı olmadığından kapanır.

 

Ancak içlerinde bir kız çocuğu vardır ki, erkek arkadaşları ile Yüksek Mühendis Mektebi'nde oynamaya devam eder.

 

O kadar başarılıdır ki, onu Fenerbahçe erkek voleybol takımına alırlar. Fenerbahçe voleybol takımı, 1929 yılı İstanbul şampiyonluğunu; beş erkek, bir kadın oyuncu ile kazanır.

 

Beşiktaş ikinci, Galatasaray üçüncü olur. Bu kızın adı, Sabiha Rıfat Gürayman’dır. Fenerbahçe taraftarları O’na “Uçan Parmaklar” ismini takar. Özetle ilk 'Sarı Melek'tir...

 

Aynı zamanda Atatürk’ün izniyle Yüksek Mühendis Mektebi'ne (İTÜ) alınan, ilk kadın mühendis…

 

Mezun olduktan sonra Ankara’ya atanır. Uzmanlık alanı köprü yapımıdır. Ankara Beypazarı yolundaki köprü, o dönem için zorlu bir projedir. Sabiha Rıfat üstesinden gelir.

 

Köprü bugün, “Kız Köprüsü” adı ile anılır. Hani; “Uçan parmaklardan, Sarı meleklere” uzanan bir köprü… Zor kurulmuştur, çok zor yıkılır..

 

Hiç çocuğu olmayan Sabiha Rıfat, şehit çocuklarının okuması gerektiğini düşünmüştü. Bu yüzden de çalışma hayatında elde ettiği tüm servetini İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı'na ve Fevzi Akkaya Temel Eğitim Vakfı'na bağışlamıştı.

 

Bu vakıflar aracılığıyla burslar vererek birçok şehit çocuğunun eğitim masraflarını karşıladı.  Cumhuriyet devrimlerinin ve Atatürk gençliğinin münevver evladı Sabiha Rıfat Gürayman Hanım’ı 4 Ocak 2003 tarihinde kaybettik. Bayraklı Doğançay mezarlığında ebedi uykusundadır şimdi..


(Alıntı)


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.