Tarım lisesinden topraksız çilek

Konya'nın Seydişehir ilçesinde bulunan Suğla Tarim Meslek Lisesi öğrencileri, kapalı alanda topraksız tarım metodu ile çilek yetiştirmeye başladı.

15.1.2019 - 12:13

Okunma Sayısı : 1019

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır. 

Alanda, borular içerisine perlitli toprak yerleştirilerek çilek fideleri ekildi. Deneme amaçlı yapılan yöntemle mart ayı içerisinde okul bahçesinde kurulacak tünel seralarda çilek ekimi yapılacak. Ziraat mühendisleri ve ders öğretmenleri, öğrencilere uygulamalı eğitim vererek, öğrencileri mesleklerinde kendilerini yetiştirmelerini sağlıyor.

 

Bugüne kadar sahada nohut, buğday, mantar, elma, armut, kiraz, ceviz ve badem ekimi yaptıklarını belirten okulun müdürü Ömer Dinçsoy şimdi de çilek ekimi yaptıklarını söyledi.

 

Dinçsoy ayrıca, mart ayından sonra farklı ürünler üzerine deneme ekimi yapacaklarını belirterek, "İlçemizin bazı mahallelerinde çilek üretimi yapılmaktadır. Burada yapılan açık tarla ve örtü altı ve malçlı üretim. Biz maliyetleri ve işçiliği düşüren topraksız tarım yöntemini deneyeceğiz. İnşallah bölgemize örnek olur. Bu vesileyle insanlarımız bu yöntemle ekim yaparlar". diye konuştu.

 

 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.