Ambalajlı sularla ilgili şok rapor: İşte o markalar

Ambalajlı sularla ilgili geçtiğimiz hafta yapılan bir araştırmaya göre analiz edilen 43 markalı sudan bir çoğunun yüksek miktarda ağır metal içerdiği ortaya çıkmıştı. Ancak bunların hangi markalar olduğu açıklanmamıştı. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi, ambalajlı sularla ilgili bir rapor hazırlayarak markaları puanlandırdı. İşte markalar ve puanları...

17.1.2019 - 10:26

Okunma Sayısı : 1633

Yorum Sayısı : (1) yorum yapılmıştır.Konuyla ilgili Yenişafak Gazetesi'nde yayınlanan haber şöyle: 

 

Su içeriklerindeki kurşun miktarı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Uzmanlar "duş bile almamamız gereken suları içiyoruz" ifadelerini kullanınca vatandaşlar hangi markaların suyunun tehlikeli olduğunu araştırmaya başladı. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından hazırlanan puanlı ambalajlı su raporuna göre Damla, Erikli, Nestle, Sırmakeş markalarının suları puanlama sisteminde eksi binlerde yer alırken, bazı firmaların su içeriklerini paylaşmadığı iddia edildi.

 

Bursa Teknik Üniversitesi'nden 4 akademisyenin gerçekleştirdiği "Ambalajlı İçme Suyu Örneklerinde Ağır Metal Analizi ve Risk Değerlendirmesi" başlıklı analiz çalışması kapsamında 43 farklı markanın içme suyu örneği üzerinde 16 farklı ağır metalin analiz işlemi gerçekleştirildi. Su örnekleri içerisinde tespit edilen en yüksek ağır metal konsantrasyonları, baryum, kurşun, stronsiyum olurken markaların ismi açıklanmadı.

 

Üç kategoride en yüksek puan firmalar  şöyle:

Buzdağı - 83
Fuska - 62
Atlantis - 61
Taşkesti - 56
Ilgazdağı - 50

 

Eksi puan alan firmalar

Piyasada güvenilir olarak bilinen ve en çok satılan sular arasında yer alan Damla, Nestle, Erikli ve Sırmakeş'in eksi puan aldığı ve oranının çok yüksek olduğu iddia ediliyor.

 

Damla - eksi 2 bin 267
Nestle Pure Life - eksi 2 bin 423
Erikli - eksi 2 bin 501
Sırmakeş - eksi 2 bin 597
Sultan - eksi 2 bin 425
Hamidiye - eksi 224 bin

 

Danone Hayat, Hamidiye Şifa, Hayat, Pınar Yaşam Pınarım, Aqualife, Turkuaz firmalarının ise veri erişimine izin vermediği iddia edildi. Raporda bu firmalar ile ilgili, "Verileri yer almayan, analiz raporlarına ulaşılamayan veya vermekten imtina eden firmalar" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Yeni Şafak


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (1) yorum yapılmıştır.


  • Abdulkadir deniz

    17 Ocak 2019 Perşembe

    Önerdiğiniz markayı açıklayın bariii,bizde ona göre davranalım..

Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.