Ziya Selçuk: Her şey not değil, çocuğun asıl ödevi insanlaşmak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ankara Gölbaşı İlkokulu'nda öğrencilere karnelerini dağıttı. Bu karnelerin asıl sahibinin bakanlık, öğretmenler ve aileler olduğunu söyleyen Selçuk, "Her şey not değil, çocuğun asıl ödevi insanlaşmak" dedi.

18.1.2019 - 13:04

Okunma Sayısı : 430

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.18 milyon öğrenci karnelerini alarak 15 günlük yarıyıl tatiline girdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise Ankara’daki Gölbaşı İlkokulu’nda karne dağıtırken CNN Türk’ün sorularını yanıtladı. Bakan Selçuk, tatil için ailelere de bazı önerilerde bulunarak, “Tatil dediğimizde okulların kapısını bir süre kapatıyoruz. Eğitim devam ediyor. Eğitimi sadece okula indirgersek çok sınırlı kalır. Anne-babaların çocuklarının gelişimine ortam sağlamaları, yetenekli oldukları alanlarda hafifçe zorlamaları gerekir” diye konuştu.

 

Bakan Selçuk’un anlattıkların öne çıkan başlıklar şöyle:

 

HER ŞEY NOT DEĞİL
Buranın iyileştirici gücü var. Çocukların olduğu ortamda bulunmak başlı başına bir değer. Buraya gelince biraz zıplama ihtiyacı hissediyorum. Ara sıra gelmek lazım. Karne vermek bir cep aynası vermek gibi. Kendi durumuzu gözleyip izlemek için. Her şeyin bir kağıt parçasına indirgendiği durum iç açıcı değil çünkü her şey not değil. Karne hepimizin karnesi, bakanın, öğretmenlerin, anne-babaların karnesi. Bunu daha bütünsel ele almak ve karneyi kendimizi inşa edeceğimiz bir araç olarak görmekte yarar var.

 

ÇOCUĞUN ASIL ÖDEVİ İNSANLAŞMAK
Çocuğun doğayla iç içe olması bir ödev. Hastaları ziyaret etmesi bir ödev. Fiziksel aktivitelerle doğal ortamlarda bulunması bir ödev. Çocuğun ödevi aslında insanlaşma ödevi. Bizim bir hayat ödevimiz var. Anne-babaların ödevi belli derslerin sorularına indirgememesi, çocuğun arkadaşlarıyla ilişkilerine, sosyalleşmesine de bakması lazım. Tatil dediğimizde okulların kapısını bir süre kapatıyoruz. Eğitim devam ediyor. Eğitimi sadece okula indirgersek çok sınırlı kalır. Anne-babaların çocuklarının gelişimine ortam sağlamaları, yetenekli oldukları alanlarda hafifçe zorlamaları gerekir. Öğrenmek kolay bir şey değil, hayat kolay ilerlemiyor. Aman çocuğu zorlamayalım diye bir durum da söz konusu olamaz. Çocuk sevdiği konularda biraz zorlanabilir.

 

EN ÇOK KİTAP OKUMAYI ÖNEMSİYORUM
Ders kitabının dışında kitap okuma süreleri daha az. En çok önemsediğim şey kitap okumak. Kitap okumak hem çocuğun sanatsal, düşünsel gelişmesine, hem derslerine katkı sağlıyor. Kitap okuyanlar daha avantajlı oluyor hayatta. İlgi duyduğu, sevdiği, roman, çizgi roman olabilir, yeter ki ilgi duysun, sevsin, kitap okuması çok fayda sağlar.

 

BIRAKIN MÜCADELE ETSİN
(Nasıl başarılı oldunuz?) İnsan başarılı olmak için yaşamaz. Gerçekten yaşar, başarı yan ürün olarak gelir. Annem Allah vakıf etsin derdi, bunda içselleştirmek, derinleşmek var. Bir çocuk ‘başarılı olmak’ istiyorsa derinleşmesi, sabrının, azminin gelişmesi gerekiyor. Sabır ve mücadele fırsatı olmayan çocuklar başarıdan uzaklaşıyorlar. Anne-babalar, asla çocuklarınızın elindeki mücadele fırsatlarını elinden almayın. Her şeye kolayca ulaşmasınlar, mücadele etsinler ki psikolojik gelişimleri güçlensin. Onun yerine her sorununu biz halledersek anne-baba, öğretmen olarak, problem çözme kabiliyeti gelişmiyor. Bu gelişmeyen çocuk ne kadar yüksek not alırsa alsın, geride kalıyor.

 

TATİL DÖNEMİ DIŞINDA DA ÇOCUKLAR ZAMAN ZAMAN EĞLENMELİ
(Sınavlarla ilgili) Ülkenin ekonomik perspektifi, gelir dağılımı, ailelerin arz talebi, okullar arasında imkan farklılıkları, çocukların öğrenmeleri arasındaki fark bununla ilgili. Kağıt üzerinde değişiklikle dönüşüm sağlanmaz. Finansal olarak müktedir olsak da hepsini bir arada yapamayız. Çünkü bu kültürle de ilgili. Sınava hazırlanan çocuklara ‘Ara tatil döneminde ani kesintiyle ders çalışmayı bırakın ya da sadece ders çalışın demek, hayatın akışına uygun değil. Tatil dönemi dışında da çocuklar zaman zaman eğlenmeli, kitap okumalı. Tatil döneminde sınava odaklandıkları için bir yarış da olduğu için elbette onların özel bir durumu var. Bunu kaygıya yol açmadan, üzerinde fazla baskı yaratmadan yürütmeleri lazım.

 

ŞU ANDA ATAMA VAR YA DA YOK DEMEK MÜMKÜN DEĞİL
(Öğretmen atamalarıyla ilgili) Bu ihtiyaçlarla ilgili, Maliye Bakanlığı, hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımız bir fotoğraf ortaya koyacak. Bizim davranışımız da bu çerçevede olacak. Şu anda olacak ya da olmayacak diye bir şey demek mümkün değil. İlgili çalışmalar devam ediyor. Bununla ilgili sonuçları paylaşacağız.

 

YERLEŞTİRME SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

(Liselere yerleştirmeyle ilgili) Sorunların bir kısmı algıya, bir kısmı olguya dayalı. Bizim ikisini de yönetmemiz lazım. Yerleştirmede karşılaşılan sorunları çözebilmek için elimizde çok güçlü argümanlar var. Önümüzdeki yıl yerleştirmeye esas olacak kuralları, kaideleri biz belirleyeceğimiz için daha rahat olacak. Yeni kılavuz yayınlandığında yerleştirmede karşılaşılan sorunların çok büyük ölçüde ortadan kalkacağını göreceğiz.

 

Birçok tedbir almayı düşünüyoruz. Öğrenci tercihlerinin her birinin dağılım analizlerini yaptık. Velilerin beklentilerine baktık. Bu hafta il milli eğitim müdürlerini davet edip her şehrin analizini yapıyoruz. Çocukların evlerine yakın olan okullara gidebilmesi için bazı kolaylıklar getiriliyor. Çocukların daha az servis kullanması için kolaylıklar sağlanıyor. Bir bölgede okulumuz yoksa mecburen en yakın okulu saptamaya çalışıyoruz. Ancak bir de uygulamadan kaynaklanan sorunlar var. Belli okulların ismini, içeriğini değiştirerek, bunların dağıtımıyla ilgili daha dengeli tedbirler almak gibi önlemler var.

 

TEMEL LİSELER KAPATILACAK
(Temel liselerle ilgili) Kanun çok açık. Ne zaman kapatılacağı dört yıl önce söylenmiş. Yeni bir durum yok. Dolayısıyla çok net bir tablo var ortada. Kanun çok açık. Ek süre yok. Kapatılacaklar. Kaynak: CNNTürk


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.