Çocuklarına Örnek Olmak İçin Kafede Buluşup Kitap Okuyorlar

Ev hanımları, artık pasta börek yemek için değil, kitap okumak için gün yapıyor. Bilecik'in Osmaneli ilçesinde yaşayan bir grup öğrenci velisi, öğretmen Ayşegül Ekinci'nin önerisiyle ayda iki kez bi kafede buluşup kitap okuyor. Öğretmen Ekinci, "Yaşasın Annem de Kitap Okuyor" adlı projeyle hem öğrencilerine hem de annelerine kitabı sevdirmiş.

22.1.2019 - 12:50

Okunma Sayısı : 770

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır. 

Bilecik'in Osmaneli ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü'nün iki yıl önce başlattığı "Yaşasın Annem de Kitap Okuyor Projesi"ne katılan çok sayıda öğrenci velisi, kitap okuyarak çocuklarına örnek oluyor.

 

Ayda iki kez bir kafede buluşan çoğunluğu ev kadını öğrenci velileri, okudukları kitapların özetini birbirine anlatıyor. Yüzlerce roman, şiir ve hikaye kitabı okuyan anneler, çocuklarının bu sayede bilgisayar ve cep telefonlarıyla daha az ilgilenmesinden de memnuniyet duyuyor.

 

Belenalan köyünden Gülay Keskin, oğlunun dördüncü sınıf öğrencisi olduğunu söyledi. Çocuğunun öğretmeninin, "Siz de okuyun. Anneler de okusun, çocuklara iyi örnek olursunuz." dediğini aktaran Keskin, projeye geçen yıl dahil olduğunu dile getirdi. Oğluyla her akşam 20 dakika kitap okuduğunu kaydeden Keskin, "15 günde bir kadınlar olarak kafede toplanıyoruz. Çay içip herkes okuduğu hikayeleri söylüyor. İçinden başlıkları falan anlatıyor. Bir yılda 4 kitap okudum." ifadelerini kullandı. Gülay Keskin'in kayınvalidesi Gülseren Keskin ise kendisinin ilkokul mezunu olduğu bilgisini vererek, günde yarım saat kitap okuduğunu belirtti.

 

Osmaneli ilçesi Balaban İlkokuluna devam eden 10 yaşındaki 4'üncü sınıf öğrencisi Mehmet Emre Gülcan, "Annemle birlikte okuyoruz, sonra birbirimize anlatıyoruz. 110 kitap okudum." dedi. Sema Kurun da kızının 4'üncü sınıfa gittiğini ve projeye yeni dahil olduklarını ifade etti. Çocuklarına rol model olmayı amaçladıklarına değinen Kurun, "Amacımız kitap okumayı sevdirmek. Tavsiyeden ziyade fiili olarak onlara örnek olma gayesindeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

 

Balaban İlkokulu öğretmenlerinden, projenin mimarı Ayşegül Ekinci, en büyük hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını anlattı. Projenin ortaya çıkış öyküsünü aktaran Ekinci, şunları kaydetti: "Birinci sınıfa başladığım zaman benim en büyük aşkım çocuklarıma okuma aşkını aşılamaktı çünkü kitap okumak bir insanın hayatında çok önemli bir olaydır. Hayatımız boyunca gereklidir. Bilinçli anne babalardan yola çıkmamız gerektiğini düşündük. Sınıf annelerimizle çok iyi bir diyaloğumuz var. Onlarla projeyi konuştum, 'Ayda bir toplanalım, herkes kitap okusun' dedim. 'Çocuklar annelerine sorsun, anne bu haftadaki toplantıda öğretmenime ne anlatacaksın, hangi kitabı okudun?' desinler. Böyle yola çıktık. Velilerimiz haz alarak devam ettiler. Birinci sınıftan bu yana kitap okuyoruz. En az 15 kadın buluşuyoruz. Genelde ev hanımı, çalışan annelerimiz de var. İlk başta katılmayan velilerimiz vardı. İlçede duyulunca yayıldı ve katılım çok yoğun oldu." Kaynak: Milliyet


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.