Mülakatta düşük puan verilen öğretmen adayları dava dahi açamıyor

MEB'in Şubat ayında atamasını yapacağı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımında KPSS puanı 80-93 aralığında olan pek çok aday mülakatta düşük puanlar verilerek elendi. Onların yerine KPSS puanı düşük olan adaylar tercih edildi. Düşük mülakat puanıyla elenen adayların itiraz etme, dava açma hakları dahi bulunmuyor. Bu durum, Bakan Ziya Selçuk'un dilinden düşürmediği 'liyakat' söylemiyle de çelişiyor...

24.1.2019 - 11:28

Okunma Sayısı : 767

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Milli Eğitim Bakanlığı, güvenlik soruşturmasındaki bilgilere göre sözleşmeli öğretmenlik mülakatlarında bazı adaylara düşük puan verdi. Bu adaylar, temek hukuki haklarını dahi kullanamıyor. Mülakatta düşük puan verilen öğretmen adayları dava dahi açamıyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı hukukçularının son dönemde bulduğu kullanışlı bir yöntem söz konusu. Bu yöntem, adayların en temel haklarından birisi olan hukuk güvenliği haklarını dahi ellerinden alıyor.

 

Örneğin, 15 Ocak'ta ilan sözleşmeli öğretmenlik mülakatlarında adayların mülakat puanları, KPSS puanlarına yuvarlanmış olmasına rağmen, güvenlik soruşturmalarındaki bazı bilgilere binaen bir kısım adayların mülakat puanları çok düşük verildi. Mülakat puanı düşük verilen aday sayısının kaç kişi olduğu belli değil. Zira MEB hiçbir veri paylaşmıyor.

 

Ayrıca mülakat puanının neden düşük olduğuna ilişkin olarak, bu adaylara resmi olarak yapılan bir açıklama da bulunmuyor. Mülakattan, 60 ve altında puan verilen adaylar, şimdi ya Kamu Denetçiliği Kurumu'na itirazda bulunacak ya da ancak idari yargıya başvurabilecek. Ancak bu iki mekanizmadan da olumlu sonuç alınması beklenmiyor. Kaynak: Memurlar.net

 

 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.