Çocukları ekrandan uzak tutmanın kolay bir yolu var!

Çocuğunuzu telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlardan uzak tutamıyor musunuz? Ne yaptıysanız bir yolunu bulup yine ekrana mı yapışıyor? Aslında etkili bir yolu var... Yeni bir çalışmayla çocuklarınızın ekrana bakarak geçirdiği süreyi kısaltmanın bir yolu olduğunu keşfedildi...

25.1.2019 - 15:25

Okunma Sayısı : 828

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Çocuğunuzun ekranlara bakarak geçirdiği süreyi azaltmasını mı istiyorsunuz? Bunun için oldukça etkili bir yöntem var. Ancak bunun için biraz fedakarlık yapmanız gerekiyor.

 

Bilimsel bir araştırmaya göre, çocuğunuzun ekran önünde daha az süre geçirmesini istiyorsanız, önce kendiniz bunu yapmalı, teknolojik cihazlara ayırdığınız süreyi azaltmalısınız.

 

Özellikle genç insanlarda, önceki nesillere kıyasla hareketsiz bir yaşam tarzının artan obezite salgının önemli nedenlerinde olduğu biliniyor. Hareketsiz yaşam tarzında akıllı telefon, tablet ve televizyon kullanımının artmasının büyük rolü var.

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelinde 5 yaşın altında 41 milyon çocuğun obez veya fazla kilolu olduğunu tahmin ediyor. Bunun nedenini araştıran çok sayıda araştırma, artan hareketsiz yaşam biçiminin en önemli etken olduğu görüşünde.

 

Kanada’da Guelph Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmada, ebeveynliğin çocukların teknolojik cihazları kullanma davranışını nasıl etkilediği incelendi. Araştırmanın sonuçları BMC Obesity dergisinde yayınlandı.

 

Çalışmadan ebevenyler için çıkarılacak bir ders var!


Araştırmanın en önemli bulgularından biri, çocukları ekrana bakma alışkanlıklarının büyük oranda ebeveynlerine dayanması. Yani ebeveynlerin ekrana bakma süresi arttıkça, çocuklarınki de artıyor.

 

Aynı zamanda yemekte telefon kullanmasına izin verilen çocukların teknolojik aletlerle geçirdiği sürenin de daha fazla olduğu görüldü. 

 

Ebeveynlerin çıkarması gereken ders: Çocuğunuzun teknolojik cihazlarla fazla zaman geçirmesini istemiyorsanız, önce kendinizden başlayın!


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.