Milli Eğitim Bakanı: Kurslar ve temel liselerle ilgili yol haritamız hazır

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim-öğretim yılından kapatılan dershanelerin yerine açılan temel liseler ve özel öğretim kurslarının tümüyle kapatılacağını açıkladı. Türkiye, liselere ve üniversitelere ancak sınavlarla, kurslarla ve testlerle girilebilen bir ülke... Bu açık nasıl kapatılacak? Bakan Ziya Selçuk, kapatılacak kurumların yerine ne koyacaklarına ilişkin net bir yol haritası belirlediklerini söylüyor.

30.1.2019 - 12:28

Okunma Sayısı : 404

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Türkiye Özel Okullar Derneği’nin düzenlediği 18’inci Geleneksel Eğitim Sempozyumu Antalya’da başladı. 1 Şubat’a kadar devam edecek etkinlikte eğitim-öğretim alanında Türkiye ve dünyadan birçok uzman konuşmacı olarak katılıyor. Burada konuşan Bakan Ziya Selçuk, şunları aktardı:

 

Temel liselerin kapatılacağı konusu uzun yıllardır bilinen, öngörülen kararlardı. Bu kararlar bilinmesine; aylar, yıllar önce bu konularla ilgili somut bilgi paylaşılmasına, kanun maddesi olmasına, ilan edilmesine rağmen insanların şaşırmasına çok şaşırdım. Bu bizim çözüm olarak öngördüğümüz Türk eğitim sisteminin çözümüdür, diye paylaştığımız bilgi değil. Türk eğitim sisteminin çözümü daha geniş tabanlı ve kapsamlı. Daha farklı parametreleri ele alan bir bağlamda olmalı. Biz eğitim sisteminin yapısal dinamikleri üzerine yapılacak çalışmalarla bir dönüşümü, 2023 Eğitim Vizyonu ile tasarlamayı düşünüyoruz.

 

Birkaç sene önce belirlenen, okullara dönüşmesi beklenen kuruluşların, elbette bu sürecin sancısız gelişmesi için her türlü çabayı göstereceğiz. Bu bağlamda bütün veli ve öğretmenlere açıklıkla ifade etmek isterim. Yerine ne koyacağız, bu ihtiyacı, talebi nasıl karşılayacağız konusunda net bir yol haritamız var, bütün hazırlıklarımız bitti. Dijital altyapı, Türkiye’nin en iyi birikime sahip öğretmenleriyle beraber birtakım video, kütüphane oluşması, yapay zeka temalı yazılımların devreye sokulması, televizyon kanalı, mobil kanallarıyla her türlü erişimin olası çok fazla imkanları ortaya koyacağız, hazırlıklar bitti, herkes rahat olsun. 

 

Elimizden geldiği kadar sürpriz yapmayacağız derken sürpriz yok, dört-beş sene önce alınan karar neyse o. Bundan sonra nasıl yol haritası izleyeceğimizi ilgili kişilerle, aktörlerle paylaşacağız. Bu konunun velilerimiz tarafından dikkatli ele alınmasını önem verdiğimi belirtmek isterim. Bu konunun istismarı, kötüye kullanılması söz konusu olabilir. Her türlü önlemi alma imkânına sahibiz. Israrla takip edeceğiz."


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.