Güney Kore eğitim sistemi hakkında şaşırtıcı bilgiler

Teknoloji denilince artık Japonya değil Güney Kore akla geliyor. 20 sene gibi kısa bir süre içinde Samsung, LG ve Hyundai gibi markalarıyla tüm dünyada zirveye çıkmayı başardılar. Güney Kore durup dururken bu noktaya gelmedi. Çok kaliteli bir eğitim sistemi kurdular, çok çalıştılar ve başardılar... Güney Kore eğitim mucizesini yakından tanıyalım...

31.1.2019 - 13:00

Okunma Sayısı : 9204

Yorum Sayısı : (2) yorum yapılmıştır.Kore yarımadası, kuzey ve güney diye ikiye bölündüğü savaşta adeta yerle bir oldu... Taş üstünde taş kalmayan Güney Kore, tüm enerjisini ve kaynaklarını eğitime harcadı ve adeta kuluçkaya yatıp bekledi... Yıllar boyunca Kore'nin dünya ekonomisinde esamesi bile okunmuyordu. 

 

Çok iyi eğitim görmüş nesiller yetiştiren Güney Kore, 90'lı yıllarda kuluçka süresini tamamlayıp kabuğunu kırdı ve dünya sahnesine hızlı bir giriş yaptı... Artık teknolojide Güney Kore çağı başlıyordu... Samsung, LG, Hyundai, Ssangyong gibi markalarla hem otomotivde hem de elektronik sektöründe Japonları adeta pazardan sildi... 

 

40 yıl gibi kısa bir sürede sıfırdan zirveye çıkan Güney Kore, eğitim sistemi ile dünyada büyük bir farklılık yarattı. Koreli öğrenciler bilim, sanat, spor, ahlak ve dil bilgisi gibi alanlarda hızlı ve kaliteli bir gelişim gösterdi. 

 

Eğitim kalitesini ölçen PISA sonuçlarına göre Güney Kore 9'uncu sırada yer alıyor. Türkiye ise 72 ülke arasında 54'üncü sırada... 

 

 

Güney Kore eğitim sistemini şu şekilde özetlemek mümkün: 

 

ZORUNLU EĞİTİM SÜRESİ:
Çocuklar 6-15 yaş arasında 9 yıllık zorunlu eğitim görüyor. Bunun ilk 6 senesi ilköğretim, kalan 3 yılı ise ortaokul. Lise eğitimi ise zorunlu değil Ancak gençlerin yüzde 97'si liseye devam ediyor. Güney Kore'de okul öncesi eğitim de zorunlu değil. Fakat 3-6 yaş grubuna hizmet veren anaokulları çok başarılı bir müfredata sahip.

 

OKUL SÜRELERİ VE NİTELİĞİ
Anaokullarında çocukların ailelerinden fazla uzak kalmamaları için günde 3 saatlik eğitim veriliyor. İlköğretimde ise çocuklar yılda toplam 220 gün okula gidiyor. Dersler ilkokulda 40, ortaokulda 45, lisede ise 50 dakika sürüyor. İlkokul 1 ve 2'nci sınıflarda öğrencilere not verilmiyor. Notla ölçüm, üçüncü sınıftan itibaren başlıyor.

 

İlk ve orta öğretimde öğrenciler dijital okuma ve teknolojik araç kullanımı gibi geleceği şekillendirecek konularda iyi bir eğitim alıyor. Lise eğitimi ise üniversiteye hazırlık şeklinde geçiyor. Akademik eğitimin temeli lisede atılıyor. Okullarda dersler akşam saat 17'e kadar devam ediyor. Ancak saat 21'e kadar da etüt programları uygulanıyor. 

 

 

ÖZEL OKUL YOK DENECEK KADAR AZ
Güney Kore’de devlet eğitimin her alanından sorumlu. Eğitim tamamıyla ücretsiz. Özel okul sayısı ise yok denecek kadar az. Halkın maddi gücü çok iyi olmasına rağmen halk özel okullara ilgi göstermiyor. Üniversitelere yerleştirme işlemleri, Türkiye'deki gibi merkezi sınavla yapılıyor. Yabancı dil eğitimi de ileri seviyede veriliyor. Öğrenciler İngilizce ve ikinci yabancı dil olarak Çin'ce öğreniyor.

 

GÜNEY KORE'DE ÖĞRETMEN OLMAK
Öğretmenlik, Kore yarımadasında geçmişten beri çok saygı duyulan yüksek prestijli bir meslek olarak algılanıyor. Öğretmenler, atanamama, işsiz kalma gibi kaygılar taşımıyor ve ülke ortalamasının çok üzerinde gelir elde ediyor. OECD verilerine göre Güney Kore'de göreve yeni başlayan bir ilkokul öğretmeni ayda 2 bin 400 dolar (13 bin lira) kazanıyor. 15 yıllık öğretmenlerin maaşı ise 4 bin 100 doları (22 bin lira) buluyor.

 

 

GÜNEY KORE OKULLARININ ŞAŞIRTICI ÖZELLİKLERİ
- 11'inci sınıfta alan seçimi yapılıyor. 
- Okullarda ayakkabı yasak, terlik kullanılıyor. 
- Okulların temizliğinden, Japonya’da olduğu gibi öğrenciler sorumlu. Tuvaletler hariç tüm okulu sırayla öğrenciler temizliyor.
- Güney Kore okullarında oyunculuk ve drama eğitimine büyük önem veriliyor. 
- Öğretmenlerin görev yaptığı okullar her 5 yılda bir değiştiriliyor.
- İngilizce eğitimini, yurtdışından getirilen ana dili İngilizce olan öğretmenler veriyor.
- Hagwon adı verilen ve geceleri hizmet veren okullar bulunuyor. 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (2) yorum yapılmıştır.


  • Leyla

    26 Haziran 2019 Çarşamba

    Ben ♡Güney Kore♡de okumayı isterdim.

  • Leyla

    26 Haziran 2019 Çarşamba

    Ben ♡Güney Kore♡de okumayı isterdim.

Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.