İşsiz kalan temel lise öğretmenlerine kurslarda görev verebiliriz

Kapatılan dershanelerin yerine kurulan temel liseler de önümüzdeki eğitim yılından itibaren kapatılacak. Bunların büyük kısmı özel liseye dönüşecek ancak dönüşemeyenlerde çok sayıda öğretmenin işsiz kalması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) işte bu öğretmenleri, destekleme kurslarında görevlendirmeyi planlıyor.

1.2.2019 - 10:02

Okunma Sayısı : 504

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.MEB Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Dr. Muammer Yıldız, ''Temel liselerde bulunan 160 bin öğrencinin 77 bin 823'ü 12. sınıf. 9. sınıfta 10 bin, 10. sınıfta 29 bin ve 11. sınıfta da 40 bin civarında öğencimiz var. 77 bin öğrenci mezun oluyor. Geriye kalan öğrencilerimiz ise nakil şartlarını yerine getirerek kamu okullarına gidebilecekler.'' dedi.

 

ÖĞRETMENLERİN DURUMU NE OLACAK?

Temel liselerin müfredata uygun olarak gerekli şartları yerine getimesi halinde anadolu lisesi veya özel liseye dönüştürüleceğini ifade eden Yıldız, söz konusu liselerdeki eğitim görevlileri ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

 

Yıldız, ''Şu an 890 temel lisede 19 bin 333 öğretmen var. Gerekli şartları taşıyan temel liselerin dönüştürülmesi halinde görevlerine aynı yerde devam edebilecekler. Şayet lise dönüştürülmeye uygun değilse, bu öğretmenlerimiz MEB'in öğrencilere sağladığı destekleyici kurslarda görev alabilecek ya da her öğretmen gibi sınav ve atama şartlarıyla kamu okullarımızda görev alacaklar.'' dedi.

 

HALA KAYIT ALAN KURUMLAR VAR. VELİLER NE YAPMALI?

MEB'in bu konudaki etkin denetimi ve geliştirilen hukuki altyapıya değinen Yıldız, ilgili alanda MEB'den ruhsat almamış tüm kursların, kapatıldığını ve kapatılacağını ifade etti. Yıldız, bu çerçevede şimdiye kadar 730 kaçak kursun kapatıldığını ve 27 milyon 616 bin TL idari para cezası kesildiğini belirtti.

 

Yıldız bazı kurumların kayıt aldığı konusu ile ilgili, başka bir dönem olmayacak Haziran itibariyle dönüşmeye uygun olan temel liseler dönüştürülecek. Diğerlerinin adı her ne olursa olsun kapatılacak. Bu konuda velilerin mağdur olmamak için, düzenlemeleri ve kararları takip ederek hareket etmesi gerekiyor.'' dedi.

 

Kaynak: Star Gazetesi


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.