Uyanınca, rüyalarımızı net şekilde hatırlamanın 6 yolu

Hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Sabah kalktığımızda çoğunlukla gördüğümüz rüyaları hatırlamıyoruz ya da aklımızda belli belirsiz kareler kalıyor... Rüyalarımızı daha net şekilde hatırlamak aslında mümkün. Bunu kolaylaştıran bazı teknikler, yöntemler var. Nasıl mı? İşte öneriler...

2.2.2019 - 12:10

Okunma Sayısı : 547

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.1- KALİTELİ UYKU DÜZENİ

Rüyalarınızın aklınızdan sabah uçup gitmemesini istiyorsanız önce uygu düzeninizi disipline etmelisiniz. Geceleri kaliteli ve rahat uyumalısınız. Günlük uyku süreniz 8 saat olmalı. Ortamda dikkat dağıtıcı şekilde ses ve ışık kaynakları olmamalı. Karanlıkta uyumalısınız.

 

Araştırmalara göre rüyalarımızı uykunun ilk 4 ila 6 saatlik diliminde görüyoruz. REM denilen, uykunun safhaları ilerledikçe rüyalar da derinleşiyor ve ilginçleşiyor...

 

2- RÜYA GÜNLÜĞÜ TUTMAK
Eğer geceleri sık uyanıyorsanız ve gördüğünüz rüya bölündüyse gözlerinizi açmadan ve hareket etmeden biraz bekleyip rüyayı hatırlamaya çalışın. Eğer gözünüzü açarsanız ve hareket ederseniz rüyayla ilgili zihninizde kalan anılar kolaylıkla silinir. Hatırladıktan sonra gözünüzü açıp kalkın ve bir kağıda gördüğünüz şeyleri üstünkörü not alın... Sabah kalktığınızda bu notlar yardımıyla rüyanızı daha rahat hatırlayacaksınız... Yazmaktan üşeniyorsanız neyseki cep telefonlarımız ses kaydedebiliyor.

 

3- HATIRLAYABİLECEĞİNİ KENDİNE HATIRLATMAK
İlginç gelebilir ama bazı insanlar, rüyalarını hatırlamak çok basit bir yöntem kullanır: Rüyayı hatırlayabileceğini kendine hatırlatmak... Bunu yapmanın kolay bir yolu da yapışkan bir not kağıdan "Hayallerimi hatırlayabiliyorum" yazıp, uyumadan önce göreceğiniz bir yere koymak ve notu sesli olarak okumaktır. Bu not, zihnimizi hatırlamaya teşvik edecektir.

 

4-  BİR RÜYA ÇAPASI SEÇİN
Hayalleri hatırlamaya yardımcı olmak için rüya çapası olarak bir nesne seçin. Bazı insanlar için gözlerini açmadan önce rüyaları hatırlamak daha kolaydır. Diğerleri için de bir rüya çapa koymak yardımcı olur. Peki rüya çapa nedir? Uyandığınızda, sabahları rüyaları hatırlama hedefinizle ilişkilendirmeyi seçtiğiniz, doğru gördüğünüz bir nesnedir. Örneğin bu nesne komodindeki lamba, bir mum, bir bardak veya küçük bir nesne olabilir. Zamanla beyniniz bu nesneyi rüya hatırlama görevi ile ilişkilendirecektir.

 

5- BETİMLEME YETENEĞİZİNİ GELİŞTİRİN
Eğer gözlem gücünü geliştirirseniz, rüyalarınızı da daha az çabayla hatırlayabilirsiniz. Pencereden dışarı bak ve gördüklerini bir rüya gibi tarif et. Hangi mevsimdeyiz? Gördüğün bitkileri tanımlayabilir misin? Hava nasıl? Etraftaki insanlar ne yapıyor? Herhangi bir vahşi yaşam gördün mü? Hangi duyguları hissediyorsun? Gözlemlerinizi yazabilir, sesinizi kaydedebilir veya gördüklerinizin resmini çizebilirsiniz. Zamanla, bu alıştırmayı tekrarlarken, kaçırmış olabileceğiniz detaylar hakkında bir farkındalık kazanacaksınız ve sahneyi tanımlamak daha kolay hale gelecek. Böylece rüyalarınızı da artık çok daha kolay hatırlayabilecek ve betimleyebileceksiniz. 

 

6- RÜYA HATIRLAMAYI KOLAYLAŞTIRAN YİYECEKLER

Rüyanızın heyecanlı olduğunu düşünürseniz hatırlamak da kolaylaşır. Canlı rüyalar görmek için de gün içide farklı olağandışı şeyler yapmak gerekir. Örneğin yeni bir beceri öğrenin, farklı bir yeri ziyaret edin, hiç olmadı saçınızı farklı bir şekilde tarayın... 

 

Yiyecek ve içeçekler de rüyalarımızı etkileyebilir. Örneğin, melatonin içeren gıdalar REM yani derin uykuyu etkiler. Kiraz, badem, muz ve yulaf ezmesi yüksek melatonin içerir. Muzda rüyaları etkileyen başka bir kimyasal olan B6 vitamini de bulunur. Ancak yüksek miktarda alınmamalıdır, aksi halde uykusuzluğa yol açar.

 

Alkol ve kafein içeren içecekler ise hem uyku döngümüzü bozar, hem de rüyaları hatırlamayı zorlaştırır. Hayallerini hatırlamak isteyen kişiler, uyumadan en az iki saat önce alkollü içecekler, kahve veya çay içmekten kaçınmalıdır.

 

Yararlanılan Kaynak: www.thoughtco.com/how-to-remember-your-dreams-4150303


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.