Aylin Kotil: 17 yıldır hiçbir öğrenci okulu başladığı sistemle bitirmedi

Ne ekonomi, ne dış politika ne de siyaset... Türkiye'nin en büyük problemi eğitim... Eğitim sistemi düzelirse diğer tüm sorunlar da kendiliğinden çözülecek... Ancak en büyük istikrarsızlık eğitim sisteminde yaşanıyor. 17 yıldır hiç bir öğrenci okulu başladığı sistemle bitiremedi. Liselere ve üniversitelere giriş, sınav sistemleri, müfredat vs. hemen her yıl değiştirildi..

4.2.2019 - 10:34

Okunma Sayısı : 549

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Eğitimci Aylin Kotil, yeni bakan Ziya Selçuk geldiğinde beklentinin yüksek olduğunu fakat aradan geçen sürede bunun karşılanamadığını söyledi. Yıllar içinde öğretmenlerin itibarsızlaştırıldığını iddia eden Kotil, okulöncesi eğitimin zorunlu olması gerektiğini ifade etti. Aylin Kotil'in röportajı şöyle:

 

Soru: Genel olarak Türkiye’deki eğitim sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

- 17 yıllık süreçte hiçbir çocuk, hiçbir öğrenci okula başladığı sistemle okulu bitiremedi. Bence en çarpıcı nokta bu. Eğitimde istikrarsızlık var. Velilerin en çok istediği şey de, bu istikrarı yakalayabilmek. Geçen sene “Sınav sistemi değiştirilecek” dendi ve sınava çok az bir zaman kala bile çocuklar hala sistemi öğrenemedi.

 

Bakan geldiğinde hepimiz çok umutluyduk, sevindik. Fakat maalesef aradığımızı bulamadık. Belki beklentiyi yüksek tuttuk, çünkü geçmişini biliyoruz, olaylara bakışını biliyoruz. Ama bizim bildiğimiz, bizim hafızamızda kalan bir Ziya Selçuk’u maalesef göremiyoruz.

 

Soru: Hiçbir çocuk başladığı sistemle bitiremedi okulu. Sürekli değişen sınav sistemleri var. Bunun genel olarak öğrencilere, velilere, Türkiye’ye yansımaları nedir?

 

- Herkeste bir telaş var. Çocuklar en değerli varlıklar, dolayısıyla herkes iyi bir eğitim almalarını istiyor. Fakat her çocuk her eğitim yılına başlarken bir belirsizliğe doğru gidiyor. Bu bile veli açısından çok sıkıntılı bir durum. Çocuklarımızı hijyen şartlarında okutamıyoruz. Okullarımızda spor salonları yok. Çocuğun tam dışarda oynayacağı, ağaca tırmanacağı yaşı… Çocuklarımızı temiz sınıflarda okutabilsek, spor yapma imkanı sağlayabilsek keşke. Artık çocuklarımızı hangi sistemde okutacaklarına da bir karar verseler de, bir süre aynı sistemde devam edebilsek keşke.

 

Soru: Öğretmenin itibarsızlaştırılması gibi bir mesele var Türkiye’de. Örneğin; performans sisteminden bahsediliyor, tatilleri çok uzun deniliyor vs. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Öğretmenlik mesleğinin saygınlığı azaldı. Öğretmene şiddet uygulayan veliler bile var. Öğretmenlere öncelikle hak ettikleri saygınlığın geri verilmesi lazım. Onların ekonomik şartlarını olması gereken seviyelere çıkarmak lazım. Nitelikli öğretmen yetiştirebilmek gerekiyor. Nitelikli öğretmen, seviyesi düşük öğrenci ile seviyesi yüksek öğrenci arasındaki makası kapatabiliyor.

 

Soru: Okulöncesi eğitim Türkiye’de yıllardır konuşuluyor. Şu anda siz nasıl görüyorsunuz, okul öncesi eğitimde neredeyiz?

 

Öncelikle okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilmeli. Bana sorarsanız 48 aydan sonra ve parasız olmalı. Okulöncesi eğitim alan çocuklara bakıldığında, bu çocuklar liseyi bitirme, üniversiteye girme ve daha sonra istihdam edilmede daha çok öne çıkıyorlar. Bir de okuldan önceki dönemde kişisel becerilerinizin %60 ya da %70’i tamamlanmış oluyor. Bunu da okul öncesi eğitim alarak yaptıklarında bayağı avantajlı hale geliyorlar. Türkiye’de okulöncesi eğitim bakım yerleriyle karıştırılıyor. Okulöncesi eğitim hakkıyla yapıldığında çok büyük özveri isteyen ve kıymetli bir iş.

 

ÖZEL OKULLAR DENETLENMİYOR


Soru: Özel okulların genel olarak kapanma durumu söz konusu. Bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Plansız büyümenin sıkıntısını yaşıyoruz. Eğitim kurumlarına ticarethane gibi yaklaşmak hiç doğru değil. Gönüllülük esaslı, tutkuyla yapılacak bir meslek. Nüfus arttığı halde öğrenci sayısı artmıyor ancak okul sayısı çoğalıyor. İhtiyaçtan daha fazla okul açılıyor. Biz okul açarken MEB merdivenleri ölçer, kapılara bakar, pencere boylarına bakar. Ama bence okul açacak kişilerin mali yeterliliğine de bakmaları lazım.

 

Kaynak: Birgün


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.