Etkili kompozisyon yazımı

Düşünceleri yazıya dökmek zordur, hele bir de kurallı belki de akademik bir kompozisyon ya da makale yazmak istiyorsanız çok daha zordur... Konu ve içerik seçimi, araştırma süreci, metod vb. derken büyük bir yükün altına girmiş oluyorsunuz... Peki bunu kolaylaştırmanın bir yolu yok mu?

4.2.2019 - 13:44

Okunma Sayısı : 1148

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Tüm bu sorunları atlamak için yapılabilecek bir şey, belirlenmiş formatları takip etmek. Herhangi bir zamanda akademik bir makale yazmanız gerekiyorsa, işte izleyebileceğiniz bir format örneği: 

 

1. UYGUN KONU SEÇİMİ
Öncelikle en başta, kompozisyon yazmak için bir konu seçmeniz gerekir. Format gereksinimini yerine getirmek için ilk kriterler uygun konu seçimidir.

 

2. UYGUN PARAGRAFLARI HAZIRLAMAK
Bir sonraki önemli adım, makaleyi uygun paragraflar biçiminde yazmaktır. Unutmayın, bir konuyu uygun paragraflara ayırarak yazmak işinizi kolaylaştırır. Çok klasik olacak ama giriş-gelişme-sonuç biçiminde pragraflarla oluşturulmuş kompozisyonlardan bahsediyoruz...

 

GİRİŞ: 
Seçtiğiniz konu hakkında temel açıklama sağlar. Okuyucunun anlayabilmesi için soruyu netleştirmenize yardımcı olur ve kompozisyon kalitenizi belirler. 

 

GELİŞME (GÖVDE): Bu paragraf, araştırdığınız tüm gerçekleri ve konuya dahil ettiğiniz tüm fikirlerinizi içerir. Yazınızın alaka düzeyini gösterir. Ayrıca, fikirlerinizi üstün bir kelime hazinesi ve dil aralığı kullanarak anlatmanıza yardımcı olur.

 

SONUÇ: Yazınızın özetini verir. Yazdığınız konu hakkındaki görüşlerinizi tartıştıktan sonra vardığınız noktadır. 


3. KULLANILAN ÜSLUP VE SÖZCÜKLER

Yazı akışında bunun akademik bir makale olduğunu asla unutmamalısınız. Bu durum, kendinizi kullanılacak resmi kelimelerle sınırlamanız gerektiği anlamına gelir. Argo kullanmak, kompozisyonun kalitesi üzerinde zararlı etkiler yaratabilir. Bunu yaparak, akademik makale yazımının biçimini güçlendiremezsiniz.

 

4. KELİME LİMİTİ
Kompozisyon yazarken başka kelime limiti belirleyin ve yazınızda bu limitlere bağlı kalın. İyi bir yazı, uzun yazı anlamına gelmiz, hatta okunmayı zorlaştırabilir.

 

Yukarıda verilen tüm hususlar, uygun bir kompozisyon yazısının temel esaslarıdır. Bunlar, formatın ana unsurlarıdır. Etkili bir makale-kompozisyon yazmak için bunlara bağlı kalmak gerekir. 


Kaynak: www.demilked.com/basic-format-of-an-academic-essay-writing-writing-down-your-viewpoint-is-one-thing-but-w/


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.