Okula cep telefonu getiren öğrencinin velisine para cezası kesilecek

Konya'nın Kulu ilçesindeki tüm okullarda Kaymakamlık kararıyla cep telefonu kullanımı yasaklandı. Ancak bu yasak kararı daha önce alınan kararlardan çok farklı. Çünkü artık yasağı çiğneyen öğrenciye değil, öğrencinin velisine Kabahatlar Kanunu'na göre para cezası kesilecek. Kanunun ilgili maddesinde belirtilen ceza ise 320 TL.

5.2.2019 - 11:24

Okunma Sayısı : 3686

Yorum Sayısı : (0) yorum yapılmıştır.Çocuk ve gençlerin cep telefonu kullanımı, evlerde olduğu kadar okullarda da büyük bir sorun. Okulda telefon bulundurmak çocuğun konsantrasyonunu bozduğu gibi ders sırasında çaldığında tüm sınıfı da olumsuz etkiliyor. Konya'nın Kulu ilçesindeki tüm okullarda Kaymakamlık kararıyla cep telefonu kullanımı yasaklandı. Okula telefon getiren öğrencinin velisine ceza kesilecek.

 

Kulu Kaymakamı Ali Edip Budan tarafından yayınlanan 'Genel Emir' ile ilçe genelinde her okul öncesi , ilkokul ,ortaokul ve lise seviyelerindeki tüm kademelerde öğrencilerin okulda bulundukları zamanda cep telefonu kullanmaları yasaklandı. Yasağa uymayan öğrencilerin velilerine 5326 sayılı Kabahatler kanunun 32. maddesi uyarınca cezai işlem uygulanacağı açıklandı.

 

100 LİRA PARA CEZASI
Peki Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi ne diyor? Madde hükmü şöyle: "Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye idarî para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir." Kanunun ilgili maddesi çerçevesinde 2019 yılı için kesilmesi öngörülen ceza ise 320 lira.


Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılında yaptığı düzenlemede okullarda cep telefonunun sınıfta kullanılmasını yasaklamış ve okula cep telefonu getiren öğrencilerin cep telefonlarını kısmalarını, kapatmalarını şart koşmuştu. Buna göre okula cep telefonu getirmek yasak değil, kullanmak yasak. Ancak bu yasak çoğunlukla uygulanmıyordu.

 

FRANSA'DA DA YASAKLANDI
Öte yandan Fransız Parlamentosu ilk, orta ve liselerde cep telefonu kullanımının yasaklanmasını içeren yeni bir düzenlemeyi geçtiğimiz aylarda kabul etmişti. Bağımlılığı azaltmak, derse odaklanmak ve öğrencilerin birbirleriyle temasını artırmayı hedefleyen uygulama ülke genelindeki tüm okullarda gelecek yıl başlayacak. Ancak bazı aileler uygulamaya destek verirken bazıları ise çocuklarıyla acil durumlarda bağlantılarının kopacağını, yasak nedeniyle öğrencilerin okula karşı ilgilerinin de azalabileceğini belirtiyor.

 

Yasaya Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da destek vermişti. Gazete Habertürk'ün haberine göre; Fransa’da, 12 ila 17 yaşındaki çocukların yaklaşık yüzde 93’ü cep telefonuna sahip. Okulların büyük bölümü 2016 yılından beri öğrencilerin okul binalarına cep telefonu ile girişine izin vermiyor.

 

 


Bu Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu habere (0) yorum yapılmıştır.


Yorum Yapın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.
Yazılan yorumlardan Eğitimcinin Sesi veya egitimcininsesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.